Minerallerin termolüminesans özelliklerinin incelenmesi
The investigation of thermoluminescence properties of minerals
- Tez No: 276254
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada doğal mineraller olarak bilinen Ametist ve Pembe Kuvarsın termolüminesans ve optiksel özellikleri incelenmiş ve bulunan değerler birbiriyle kıyaslanmıştır. Bu amaçla örnekler 3x3 mm boyutlarında kesilmiştir. Bu minerallerin optiksel absorbsiyon spektrumları ve termolüminesans ışıma eğrileri alınmıştır. Termolüminesans ölçümleri öncesinde, minerallerin üzerindeki mevcut radyasyonun etkisini silmek için örnekler ısıtılmıştır. Örnekler farklı dozlarda X-ışınına maruz bırakılmış ve 50-400 oC sıcaklık aralığında farklı ısıtma hızları (5,7 ve 10 C/s) kullanılarak TL ışıma eğrileri alınmıştır. Böylece hem ışınlama süresinin hem de ısıtma hızının TL piklerine olan etkisi incelenmiştir.Termolüminesans ölçümleri için RA'94 Reader ?Analyser sistemi kullanılmıştır. Optiksel absorbsiyon spektrumları 200-800 nm aralığında, Perkin Elmer Lambda 950 UV/VIS/NIR Spektrofotometre Sistemi kullanılarak alınmıştır.Bilindiği kadarıyla ülkemizde tespit edilen mineraller için henüz bir termolüminesans veri bankası yoktur. Bu nedenle bu çalışmanın böyle bir veri bankasının oluşturulabilmesine bir katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, thermoluminescence and optical properties of amethyst and rose quartz, known as natural minerals, were examined and compared the values with each other.For this purpose, samples were cut 3x3 mm sizes.The optical absorption spektra and thermoluminescence glow curves of the minerals were measured.All samples were heated before thermoluminescence measurements for disappear the effect of existing radiation on minerals. The samples were exposed to X-ray for different doses and were taken TL glow curves with different heating rates (5,7 and 10 oC/s) in the 50-400 oC temperature ranges.In this way, effect of the irradiation time and the heating rate on TL peaks were investigated.The RA?94 Reader-Analyser system were used for thermoluminescence measurements.Optical absorption spektra were taken by using Perkin Elmer Lambda 950 UV / VIS / NIR Spectrophotometer in the range of 50-800 nm.As far as it is known, there isn?t any TL data bank about the minerals obtained from our country. Therefore, this study is to be formed in such a data bank is thought to be a contribution.