Sürtünme kaynağında kırılma davranışının incelenmesi
Fracture analysis of fracture behaviours in friction welding
- Tez No: 276259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. SİNAN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüz endüstrisinde kullanılan malzeme çeşitlerinin artması istenen özelliklere göre ekonomik ve güvenli birleştirmeleri zorunlu hale getirmiştir. Farklı metallerin birleştirilmesi, genellikle katı hal kaynak yöntemleri ile yapılmaktadır. Bu yöntemlerden biri olan sürtünme kaynağı yöntemi ile farklı malzemelerin kaynağı mümkündür.Bu çalışmada, AISI 8620 yüksek alaşımlı çelik ve AISI 1040 karbon çeliklerinin sürtünme kaynağı ile kaynak edilebilirliği ve kırılma özellikleri araştırılmıştır. Sürtünme süresi, yığma basıncı gibi parametreler değiştirilmiştir. Böylece optimum kaynak parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kaynak sonrası numunelere çekme, izod darbe deneyleri uygulanmış, mikro yapı incelemeleriyle birlikte EDS analizleri yapılarak optimum kaynak parametreleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recent developments in material sciences have boosted to introduce new types of materials. There is e strongly need new joining methods for using of these materials in manufacturing applications. With friction welding method which is one of the solid state bonding methods, it is possible to weld any sort of materials.In this study, Fracture properties of AISI 8620 steel and AISI 1040 carbon steel by friction welding are investigated. Hence, determining of optimum welding parameters is main objective of this study. After welding, tensile and hardness experiments are realized. In order to determine optimum welding parameters, EDS analysis are carried out. Moreover changes at grain structures and mechanical properties were researched by applying heat treatment under suitable conditions.