Dört eksenli paletleme robotu tasarımı
Design of the four axis palletizing robot
- Tez No: 276258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada kolileme amaçlı kullanılabilecek 30 kg taşıma kapasiteli dört eksenli bir endüstriyel robot kolun tasarımı yapılmıştır. Robot kol, öngörülen hız ve ivme değerlerine rijitliğini koruyarak erişecek şekilde tasarlanmıştır. Bu yüzden malzeme ve ekipman seçimine dikkat edilmiş, optimum dayanım-ağırlık-fiyat ve hassasiyet kriterleri göz önüne alınmıştır. Robot kol konstrüksiyonunda, iyi korozyon ve yorulma direnci, yüksek dayanım/ağırlık oranı ve yüksek talaş kaldırma özellikleri göz önüne alınarak havacılık sektöründe de çok kullanılan AA 7075 T6 alüminyum alaşımı seçilmiştir.Konumlama doğrulunu sağlamak için boşluksuz sikloid redüktörler ve yüksek çözünürlüklü servo motorlar kullanılmıştır ayrıca redüktör ve motorlardaki zorlanmayı azaltmak ve optimize etmek için hidrolik ağırlık dengeleme sistemi tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about an industrial robot arm design which have four axis and capable of carrying 30kg for packaging operations. The robot arm is designed to maintain its rigidity while reaching the foreseen speed and acceleration values. For this purpose, the material selection is made carefully by taking into account other critical facts such as endurance, weight, sensitivity and cost. For the arm?s construction material, the aluminum alloy AA 7075 T6 type is selected. This material has a high level of corrosion resistance with high stress limits which leads to a wide selection for the aviation industry to prevent ?Metal fatigue? situations. It?s strength/weight ratio is higher than other typical materials and easy to handle during production process.For achieving the accurate positioning of the robot arm, cycloid planetary gear reducers and servo motors with higher resolution are used together with a hydraulic weight stabilization system for helping to reduce the stress on both the reducers and the servos.