Çukurca (Hakkari) yöresi nar genotiplerinin özellikleri
Features of pomegranate genotypes from Cukurca (Hakkari) region
- Tez No: 276271
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAZANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
2008?2009 yılları arasında, Hakkâri İli Çukurca İlçesi'nde gerçekleştirilen bu çalışmanın amacı, bu yörede yetiştiriciliği yapılan nar genotiplerinin ağaç ve meyve özelliklerini belirlemektir. 20 genotip üzerinde yürütülen bu çalışma sonucunda meyve ağırlıkları 75.1?190.8 gr, C vitamini değerleri 28?51 mg/100 gr, SÇKM oranları % 9?19 ve dane randımanı %47.86?82.03 arasında değiştiği saptanmıştır. Asit içeriklerine göre meyveler ekşi, mayhoş ve tatlı olarak nitelendirilmiştir. Dane rengi beyaz, açık pembe, pembe ve kırmızı olarak belirlenmiştir. İncelenen tiplerden 9 genotipin ümitvar olduğu kanaatine varılmıştır. Bu genotiplerin diğer nar genotiplerinden kısmen daha iyi özelliklere sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work which was carried out in Çukurca (Hakkâri) town between 2008 and 2009, determines features of pomegranate, genotypes trees and fruits which are growed in vicinity. As a result of this work which was carried out on 20 types of genotypes, fruits weights ranged from 75.1?190.8 gr, value of vitamin C ranged 28?51 mg/100 gr, soluble solid contents of these selected genotypes ranged from 9?19 percent and seed yield varied from 47.86?82.03 percent fixed. According to acid's contents fruits were defined sour, mildly sour and sweet. Determined as seed color, white, light pink, pink and red.It was understood that 9 types among examined types are hopefull. We can say that these 9 types have partly better features than others.