Uşak'ta üretilen battaniyelerin termal ve konfor özellikleri
Thermal and comfort proporties of blankets produced Uşak
- Tez No: 276270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT TERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Zorlaşan hayat şartları ile insanlar tempolu, stresli, yorucu günler geçirmekte vedinlenme, uyuma zamanlarının oldukça kaliteli olmasını istemektedirler. Battaniyeler de dahaçok dinlenme ve uyuma zamanlarında, insanın kendisini rahat hissetmek istediği zamanlardakullanılmaktadır ve bu durum battaniyelerin konfor özelliklerini ön plana çıkarmaktadır.Battaniyelerin kullanım amacı gereği vücutta yarattığı his, sıcaklık, soğukluk, nem ve havageçişi gibi özelliklerin en uygun düzeyde olması gerekmektedir. Bu anlamda battaniyelerintermal konforu çok önemlidir.Battaniyelerin daha çok görünüm (renk, desen, tutum, kalite), stil, dekoratiflik,kullanım kolaylığı ve dayanıklı olmasına yönelik çalışmalar yapılmıştır ki bu özelliklertüketici tarafından her zaman aranacak niteliklerdir. Ancak günümüzde konfor da son dereceönem taşımakta ve bu yönde tüketici talepleri artmaktadır.Bu çalışmada değişik hammadde oranlarında, farklı sıklık ve hav yüksekliğinde dokunanbattaniyelerin kalınlık, ısı akış miktarı, ısı akış oranı, su buharı geçirgenliği, hava geçirgenliğigibi konfor parametreleri Alambeta, Permetest, FX3300 cihazlarında ölçülmüş ve istatistikselveriler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
People live heavy and stressful days and they want quality time for resting andsleeping. Blankets are used especially in resting and sleeping time. Human?s comfort in thosetimes is very important and connected with blankets? comfort properties. Feeling of heat andcold, humidity and air permeability are wanted optimum level so that thermal comfort ofblanket has significant effect on those features.Researches were made about the appearance (colour, design, fabric hand, quality),stile, decorative, ease-of-use and resistance of blankets and these properties are alwaysimportant for consumers. At the present day, comfort properties of blankets are extremelyimportant and in these way consumers demands are increasing.In this work, blankets?, which are produced from varied raw materials, differentdensity and height of nap, comfort properties are tested such as thickness, quantity of heatflow, rate of heat flow, air permeability using Alambeta, Permetest and FX3300 machines.