Öncelikli spor dallarının belirlenmesi ve tesis politikası (Sivas ili uygulaması)
  1. Tez No: 27629
  2. Yazar: NECDET ÇAĞRICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SACİD ADALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Tarihi gelişme içerisinde sporun, toplumların büyük bir kısmını etkilediğini görmekteyiz. Günümüzde sporun toplumları etkileyiş biçimi sürekli gelişmekte ve sporun kitlelere yayılma hızı artış göstermektedir. Toplumumuz açısından spor, tarihte sosyal ve kültürel bir faaliyet olarak ortaya çıkmış ve bazı spor dallarında büyük başarılar elde edilmiştir. Türkiye'de sporu etkileyen ve kitlelere yayılmasını sağlayan faktörler değişik bir boyut kazanmış, spordaki ağırlık, topluma sonradan girmiş spor dallarında yoğunlaşmıştır. Kalkınma planlarında ise, Türk sporunun başarıya ulaşması için belirlenen hedefler ile uygulamalar arasında farklılıklar olmuştur. Ülke genelinde olduğu gibi, Sivas yöresinde de sporu etkileyen faktörler sosyo-ekonomik ve kültürel değişimin paralelinde gelişmiştir. Sosyal değişiklikler, spor branşlarındaki tercihleri de değiştirmiş, mevcut spor potansiyelleri farklı branşlara yönelmiştir. Sivas ili ve yöresinde, gerek Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, erek eğitim kurumlan, gerekse mahallî idarelerin, spor tesis ve yatırımları açısından fonksiyonlarının sınırlı kaldığını söyleyebiliriz. Sivas ili ve yöresinde, Türkiye genelinde olduğu gibi futbol ön plandadır. Ancak güreş ve atletizm yöre insanının en çok yatkın olduğu spor dallarındandır. Bu sebeple, mevcut potansiyelin uygun spor dallarına yönlendirilmesi için, mevcut tesislerin optimal derecede kullanılması ve yeni spor politikalarının üretilmesi icabetmektedir. -2°i-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the historical development of sport science, we're sure that sport is influencing the most societies. Nowdays, this style of efection is always developing. Moreover to this, sport is spreading fastly to the cultures of world. Sport in our society has been developed in the aspect of both social and cultural view. In addition, successes in some branches of sport were created and performed. In order to spread sport to all over the Turkey, some factors which influences sport has been won a new view. Also, weightness of sport has entered to the society by means of sport branches that were borned later in the Turkey. In the plans of development, although mony aims about spot successes are considered, attainments and practices of the aims failed unfourtunately. Factors which affecting sport were provided through sosyo- economical and cultural changes in the Sivas, as in our Country That is, social news has changed the preferences of sport kinds in Sivas and potential of sport showed a trend toward very kinds of sport ames. It can be easily claimed that investments of loal institutions and administrative establishments are limited in Sivas. This means that sport facilities and investments to these aren't enough yet. Fooball is the most popular spot in Sivas, as in the Turkey generally. Apart from that, Wrestling and Trackt+Field are easily performed by peoples who are living in Sivas. That is, these two branches are proper to the peoples by familiarity. That's why, potential of these people should have a dirction related to their accostouned with that sports. So, optimum facilities and new developments can be provided for sports and for peoples living in Sivas. -90