Sporun kitlelere yaygınlaştırılması açısından öncelikli spor dallarının tesbiti ve tesis politikası -Burdur ili uygulaması-
- Tez No: 27630
- Danışmanlar: DR. M. ZAHİT SERARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Toplumların hayatında önemli bir yere sahip olan spor kitlelere teşvik edilmekte, herkesin spora katılımının sağlanması hedeflen mektedir. Burdur İli araştırmamızda: Türkiye'de spor tesisi politikaları, öncelikli spor dalları ve spor talebine etki eden faktörler ele alın maktadır. Ardından ilin tarihi, coğrafi durumu, sosyo-kültürel ve sosyo ekonomik özellikleri araştırılmış, mevcut spor yatırımları, spor faaliyetleri incelenmiştir. Sporcu, spor kulüpleri ve teknik elemanların özellikleri ortaya konulmaktadır. Uygulama kısmında ise yapılan anketler sonucunda Burdur halkının spora ve spor branşlarına karşı ilgisi, eğitim, cinsiyet, yaş ve gelir durumları, sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel özellikleriyle, ülke ve il düzeyinde tesislerin yeterliliği ortaya konulmaya çalışıl maktadır. Yen faktörler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamız sırasında bütün bu bilgi ve verilerin elde edilmesinde birden fazla metod ve tekniklerden yararlanılmıştır. Özellikle tarihi metod kulla nılmıştır. Bu amaçla gerek merkezi, gerekse merkezi idarenin ilde bulunan kurum ve kuruluşlarında yapılmış çalışmalar ve kayıtlar ile yerel yönetimlerin yayınları ve kayıtlarından yararlanılmaya çalışıl mıştır. Öbür yandan anket, e gözlem, örnek olayı dinleme gibi tekniklerden yararlanılmaya çalışılmıştır.105 - Çalışmamız, çok farklı yöntem ve tekniklerle elde edilmeye çalışılan her üç bölümdeki bilgi ve verilerin bir genel değerlen dirilmesi niteliği taşıyan“Genel Değerlendirme ve Sonuç”bölümüyle bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The sport which plays on important role in the lives of people aims everybody's participation in sport in the first part of branches Burdur research: sport premises policy, prior sport types and the factors which affect the demond of sport are taken into concîd i ration. Secondary, the history, geographical sitnation and the socro- economical specia li lities of the province were researched and pre sent sport investments and sportic activities were examited well. Sporters, sport clubs and technical peoples specialities have been put forward in the process of practice the polls done showed that the into bitants of Burdur are very interested in sport. The education, sexuality, age, income level socroeconomic and cultural level of people are important factors on sport.