Amatör dövüş sporcularının sosyal güvenlikleri ile ilgili farkındalıklarının belirlenmesi
Determination of social security awareness of amateurmartial athletes
  1. Tez No: 579892
  2. Yazar: ÇİĞDEM GÖKDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALİ ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Dövüş sporları yaralanma ya da sakatlanma riskinin yüksek olduğu spor dallarından biridir. Bu nedenle özellikle amatör dövüş sporcularının antrenman anında ya da sonrasında yaşanması muhtemel sağlık risklerine karşı sağlık güvencesi altına olmaları önemlidir. Ancak sporcuların sahip oldukları sosyal haklar (sağlık) konusunda bilgi düzeyleri çeşitli faktörlerden etkilenmektedir. Bu çalışma Bursa ilinde faaliyet gösteren amatör dövüş sporcularının sosyal haklar konusundaki yasal farkındalık düzeylerini incelemektedir. Bu amaçla amatör dövüş sporcularına anket uygulanmıştır. Çalışmaya katılan amatör dövüş sporcularına uygulanan ankette öncelikli olarak demografik yapılarına ilişkin tanımlayıcı sorular yöneltilmiştir. Daha sonrasında katılımcıların sosyal haklar konusundaki yasal farkındalık düzeylerine ilişkin sorular yöneltilerek geniş bir sorgulama yapılmıştır. Araştırmaya toplam 250 birey katılmıştır. Geniş kapsamlı tanımlayıcı ve karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Analiz sonucunda amatör dövüş sporcularının sosyal haklar konusundaki yasal farkındalık düzeylerinin düşük olduğu ve birçok faktörden eş zamanlı olarak etkilendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Martial sports are one of the sports branches where the risk of injury is high. Therefore, it is important that especially amateur martial athletes are under health insurance against possible health risks during or after training. However, the level of knowledge of the athletes on social rights (health) is low and influenced by various factors. This study examines the legal awareness levels of amateur martial athletes operating in the province of Bursa on social rights. In accordance with this purpose, a survey has been conducted for amateur martial athletes. Initially, descriptive questions regarding demographic structures of amateur martial athletes have been put. Afterward, questions have been addressed about their legal awareness level on social rights. A total of 250 amateur martial athletes participated in the research for the examination of legal awareness of amateur martial athletes about social rights. A wide-ranging descriptive and comparative descriptive analysis has been performed. It has been detected that the legal awareness level of amateur martial athletes are low and affected by many factors simultaneous