Hibrit membran prosesleri kullanılarak içme suyundan arseniğin giderimi
Arsenic removal from drinking water by using of hybrid membrane processes
- Tez No: 276294
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Arsenik insan sağlığı için toksik bir elementtir. İçme sularındaki arsenik kirliliği, ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde karşılaşılan ciddi bir problemdir. İçme suyu olarak kullanılan sulardaki maksimum arsenik kirlilik seviyesi (MCL), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 10 ?gL-1 olarak bildirilmiştir.Bu çalışmada; hibrit membran prosesleri kullanılarak içme sularından As(III) ve As(V) türlerinin giderilmesi araştırılmıştır. Standart çözeltiler ve gerçek su numunelerinde arseniğin uzaklaştırılmasıda membran türü, besleme çözeltisi arsenik konsantrasyonu, basınç, pH ve sıcaklık gibi parametrelerin etkileri incelenmiştir. Membran-membran hibrit prosesi için ön arıtma işlemi olarak farklı gözenek boyutuna sahip olan mikrofiltrasyon JX ve ultrafiltrasyon GM membranları kullanılmış, elde edilen ön arıtmalı arsenikli su numunesi ile nanofiltrasyon DL ve NF270 membranları ve ters osmoz SWHR membranları kullanılarak Nevşehir-Gülbahçe'den temin edilmiş su numunesinden arsenik giderimi denemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Arsenic is a toxic element harmful for human health. Arsenic contamination in drinking water is a serious problem encountered in our country and most of the countries in the world. Maximum arsenic contaminant level allowed in drinking water is declared as10 mgL-1 by World Health Organisation (WHO).In this study, removal of As (III) and As (V) species from drinking water by using of hybrid membrane processes was investigated. The parameters investigated in removal of arsenic in the standard solutions and the real water samples are membrane type, arsenic concentration in feed solution, pressure, pH and temperature. JX microfiltration and GM ultrafiltration membranes, having different pore size, were used as pre-treatment step for membrane-membrane hybrid processes. The water obtained from pre-treatment was used as feed solution for DL nanofiltration and SWHR reverse osmosis membrane systems. Arsenic removal experiments from Nevşehir-Gülbahçe underground water were performed by using the above mentioned method.