Batman koşullarında bazı fiğ tür ve varyetelerinde (Vicia ssp.) verim ve verim unsurlarının incelenmesi
Investigation of yield and yield components in some vetch species and varieties (Vicia ssp.) under Batman conditions
  1. Tez No: 276295
  2. Yazar: BERÇEM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYDA ZORER ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu araştırma Batman koşullarına uygun fiğ çeşitlerini belirlemek amacıyla 2008 yılında yürütülmüştür. Tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulan denemede, adi fiğ türüne ait Kubilay-82, Cumhuriyet-99, Selçuk-99; tüylü fiğ türüne ait Efes-79 ;Macar fiği türüne ait Ege beyazı ve Batman koşullarında yetiştirilen Vicia sativa (adi fiğ) çeşitleri materyal olarak kullanılmıştır. Yapılan varyans analizinde, incelenen özellikler bakımından çeşitler arasında önemli farklılıklar belirlenmiştir. Biçimler ot verimleri için %50 çiçeklenme döneminde, tohum verimleri için alt baklaların tamamen kuruduğu dönemde yapılmıştır. Araştırmada, bitki boyu, yeşil ot verimi, kuru madde oranı, tohum verimi, ham protein oranı ve ham protein verimi özellikleri incelenmiştir. İncelenen özelliklerden bitki boyu 42.3-61.4 cm, yeşil ot verimi 983.6-2096.1 kg/da, kuru madde oranı % 28.1-36.0, tohum verimi 110.2-161.3, protein oranı % 15.6-17.8 ve ham protein verimleri 37.5-58.2, arasında değişmiştir. Araştırmada en yüksek bitki boyu, tohum verimi, protein oranı ve ham protein verimi Kubilay-82 çeşidinden, yeşil ot verimi ise yerli çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the appropriate types of vetch in 2008 Batman conditions. Experiment established as a randomized complete block design with three replications Kubilay-82 belonging to the type of vetch, the Cumhuriyet-99, Selcuk-99; Efes-79 belonging to the type of hairy vetch, Hungarian vetch Vicia species grown in the Aegean white and Batman Sativa (Vetch) varieties were used as material. The analysis of variance, in terms of features were determined significant differences between varieties.Formats for grass yield of 50% flowering period, seed yields of beans to the bottom was completely dry period. In the study, plant height, seed yield, crude protein content, crude protein yield, forage yield and dry matter content were investigated. The investigated properties plant height 42.3-61.4 cm, seed yield 110.2-161.3, protein content 15.6-17.8%, crude protein of yields 37.5-58.2%, green yield 983.6-2096.1 kg / da and dry matter content ranged from 28.1-36.0%. In this study was obtained, the highest plant height, seed yield, protein content and crude protein yield from Kubilay-82 cultivar and green yield from local varieties (Common Vetch) .