Arpa çeşitleri (Hordeum vulgare) ile çorak çimi'nde (Puccinellia distans) bor toksisitesinin temel fizyolojik ve biyokimyasal özelliklere etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of boron toxicity on basic physiological and biochemical characteristics of barley (Hordeum vulgare) varieties and Puccinellia distans
- Tez No: 276316
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET HAMURCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Arpaya göre bünyesinde 10?15 kat daha fazla bor biriktirebilen ve hububatgiller familyasında yer alıp bor toksisitesine aşırı tolerans gösteren Puccinellia distans bitkisi önemli bir model bitki olarak karşımızda durmaktadır. Araştırmada bor stresine karşı dayanıklılık dereceleri daha önce belirlenmiş olan iki arpa çeşidi ile Puccinellia distans bitkisine toksik seviyede uygulanmış olan borun, büyüme parametreleri (kök ve gövde), bitkilerde biriken bor miktarları, prolin miktarı bakımından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.Arpa çeşitlerinde toksik seviyede bor uygulanmasına bağlı olarak kök ve gövde gelişiminin olumsuz yönde etkilendiği ve bitki gelişiminin gerilediği görülmüştür. Puccinellia distans' ta ise toksik seviyede bor uygulamasına bağlı olarak bitkide herhangi bir gelişme geriliği ve toksisite belirtisi olmaz iken, araştırmada uygulanan en yüksek doz olan 500 mg kg-1 B dozunda dahi arpa çeşitlerinin etkilenme oranlarından çok daha az oranlarda azalmalar olduğu belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan bitkilerin bor konsantrasyonları bor uygulamasına bağlı olarak artış göstermiş, ancak Puccinellia distans bitkisindeki artış oranı arpa çeşitlerindeki kadar yüksek olmamıştır. Prolin miktarları arpa çeşitlerinde artış gösterirken Puccinellia distans bitkisinde azalma göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Our previous studies have revealed the potential of Puccinella distans from Poaceae family that can accumulate boron around 10-15 times more than barley and extensively tolerate excessive boron levels as a model plant. In this study, the effects of boron applied at toxic level to Puccinellia distans and two barley varieties (Tokak and Hamidiye), the durability of which against boron were previously determined, on growth parameters (root and shoot), accumulated boron levels in plants and proline contents were comparatively examined.Roots and shoots of barley varieties were negatively affected from toxic boron levels and plant growth was retarded. P. distans was only slightly affected even at highly toxic levels of boron (500 mg kg-1 B) in comparison to barley varieties and showed neither growth retardation nor toxicity. Boron concentrations of plants were increased by increased boron concentrations but the rate of increase in P. distans was not as high as in barley varieties. While proline content in barley plants was enhanced, it showed decrease in Puccinellia distans.