Çukurova koşullarında farklı ekim ve biçim zamanlarının bazı adi fiğ (V.sativa L.) ve tüylü fiğ (V. villosa roth.) çeşitlerinin arpa (hordeum vulgare L.) ile karışımlarında verim ve verimle ilgili özelliklere etk
A Research on the effect of different sowing and cutting times on yield and yield components of some common vetch (V. saltiva L.) and hairy vetch (V. villosa roth) and barley (hordeum vulgare L.) mixtures under Çukuro...
- Tez No: 88073
- Danışmanlar: PROF. DR. A. EMİN ANLARSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
öz DOKTORA ÇUKUROVA KOŞULLARINDA FARKLI EKİM VE BİÇİM ZAMANLARININ BAZI ADİ FİĞ (V. saliva L.) VE TÜYLÜ FİĞ (V. vtlhsa Roth) ÇEŞİTLERİNİN ARPA {Hordeum vulgare L.) İLE KARIŞIMLARINDA VERİM VE VERİMLE İLGİLİ ÖZELLİKLERE ETKİSİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA ŞADİYE YAKTUBAY ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. A. Emin ANLARSAL Yıl : 1999, Sayfa : 107 Jüri : Prof.Dr. AEmin ANLARSAL : Prof. Dr. Hasan GÜLC AN : Doç.Dr. Yunus Ş1LBIR Bu araştırma, 1995-96 ve 1996-97 yıllan arasında Çukurova koşullarında farklı ekim ve biçim zamanlarının arpa ile kanşama giren fiğ çeşitlerinin, ot verimi ve verim ile ilgili özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada Karaelçi ve Kubilay- 82 adi fiğ çeşitleri ve Menemen-79 tüylü fiğ çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada, beş ekim zamanı (Ekim başı, Ekim ortası, Kasım başı, Kasım ortası ve Aralık başı) ve iki biçim zamanı (fiğin çiçeklenme başlangıcında ve meyve bağlama başlangıcında) uygulanmıştır. Araştırmada, Kubilay-82 adi fiğ çeşidi en erken Menemen-79 tüylü fiğ çeşidi ise en uzun sürede meyve bağlamıştır. İki yıllık birleştirilmiş ortalama değerler dikkate alındığında, fiğ + arpa karışımında, çeşitlere göre kuru ot verimi 708.4-908 kg/da ve ham protein verimi 79.01-119.23 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek kuru ot ve ham protein verimleri Menemen-79 tüylü fiğ çeşidinin bulunduğu karışımlardan elde edilmiştir. Diğer özelliklerin tümünde Karaelçi ve Kubilay-82 adi fiğ çeşitlerinden elde edilen verimler genellikle benzer bulunmuştur. İki yıllık ortalamalara göre erken ekimlerde fiğ çeşitlerinde daha erken çiçeklenme ve meyve bağlama saptanmıştır. Erken ekimlerde yüksek fiğ kuru ot ve fiğ ham protein verimleri elde edilirken, toplam kuru ot verimi geç ekimlerde daha yüksek bulunmuştur. Meyve bağlama başlangıcında yapılan biçimlerde daha yüksek kuru ot verimi elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Fiğ ve Arpa, Karışım, Ekim Zamanı, Biçim Zamanı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD TMESIS A RESEARCH ON THE EFFECT OF DIFFERENT SOWING AND CUTTING TIMES ON YIELD AND YIELD COMPONENTS OF SOME COMMON VETCH (V. saliva L ) AND HAIRY VETCH (V. villosa Roth) AND BARLEY (Hordeum vtügare L.) MIXTURES UNDER ÇUKUROVA CONDITIONS Şadiye YAKTUBAY DEPARTMENT OF FIELD CROPS INSTITUTE OF NATUREL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof.Dr. A. Emin ANLARSAL Year: 1999, Page: 107 Jury : Prof.Dr. A. Emin ANLARSAL : Prof.Dr. Hasan GÜLCAN : Doç. Dr. Yunus ŞILBIR This study was conducted to determine the effect of different sowing and cutting dates on the herbage yield of vetch and barley mixtures according split split plot experiment design with four replication under lowland condition of Çukurova in 1995-96 and 1996-97. Karaelçi and Kubilay-82 common vetch and Menemen-79 hairy vetch cultivars were used. Five sowing dates (earlier September, middle September, earlier November, middle November and earlier December) and two cutting dates (at the beginning of flowering of vetch and pod setting) were applied. Kubilay-82 was the earliest cultivar, Menemen-79 was the latest cultivar for pod setting period. Dry herbage and crude protein yields were changed between 708- 908 kg/da and 79.01-119.23 kg/da respectively. The highest yields of dry herbage and crude protein were obtained from the mixture of barley and Menemen-79 hairy vetch. And all the other yields which obtained from common vetch cultivars of Karaelçi and Kubilay-82 were found generally similar. According two years average, earlier sowing caused earlier flowering and pod setting. Dry herbage yield of vetch and crude protein yield of vetch were higher at the earlier sowing while total dry herbage yield was higher at the later sowing. Key Words : Vetch and Barley, Mixture, Sowing Time, Cutting Time II