Farklı nohut çeşitlerinin börülce tohum böceği (Callosobruchus maculatus F.) (Coleoptera:Bruchidae)'ne karşı dayanıklılığının belirlenmesi
Determination of the resistance to cowpea weevil (Callosobruchus maculatus F.)(Coleoptera:Bruchidae) on different chickpea varieties
- Tez No: 276315
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma 17 farklı nohut (Cicer arietinum L.) çeşidinin börülce tohum böceği (Callosobruchus maculatus F.)'ne karşı dayanıklılıklarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Denemeler laboratuar şartlarında 30°C, sıcaklık, %12-13,1 tane nemi, %55±5 nispi nem ve karanlık ortamda yürütülmüştür. Zararlının gelişen ergin sayısı, yüzde ağırlık kaybı, bıraktığı yumurta sayısı, ovipozisyon ve postovipozisyon süreleri araştırılmıştır. Ayrıca free-choice testiyle zararlının ovipozisyon tercihi incelenmiştir.Cevdet Bey 98, Işık 05 ve Hisar çeşitlerinin en az ergin çıkışına, en düşük yüzde ağırlık kaybına ve daha uzun gelişme süresine sahip oldukları görülmüştür. Free-choice testinin sonuçları çeşitlerin hassasiyet düzeyleriyle paralel bulunmuştur. Küçük taneli çeşitlere nazaran Canıtez ve Dikbaş gibi iri taneli çeşitler yumurta bırakmak için daha fazla tercih edilmiştir. No-choice testinde ise çeşitler arasında toplam yumurta sayısı bakımından fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the resistance of 17 different chickpea (Cicer arietinum L. ) varieties to Cowpea Weevil, ( Callosobruchus maculatus F.). The experiments were conducted in laboratory conditions of 30°C , % 12-13,1 grain moisture, %55± 5 RH and continuous dark. The number of adult emergence, loss weight (%), number of egg laid, the duration of oviposition and postoviposition of the pest were tested. Oviposition preference of cowpea weevil was also studied by free-choice test.The varieties Cevdet Bey 98, Işık 05 and Hisar had the lowest value of adult emergence and lowest percent weight loses and longer development time. The results of free-choice tests were parallel with the level of susceptibility. According to the varities which have smaller seed, the varieties have bigger ones ( e.g: Canıtez, Dikbaş) were more preferred for egg laid. In a no-cohoice situation there was not difference of the number total egg among varieties.