Bazı elma (Malus communis L.) çeşitlerine uygulanan farklı aşılama teknikleri ile aynı sezonda örtü altı koşullarında fidan eldesi olanaklarının araştırılması
Research on the possibilities of nursery growing of some apple varieties (Malus communis L.) under protected conditions at the same season using different grafting methods
- Tez No: 276349
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLDA ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait Araştırma Alanlarında 2010 yılı büyüme sezonunda yürütülmüştür. Araştırmanın amacı, elma fidan yetiştiriciliğinde kontrollü sera koşullarının dış ortam koşullarına olan avantajlarını ortaya koymaktır. Denemede, Fuji, Galaxy Gala, Golden Reinders, Pink Lady ve Summer Red elma çeşitleri M9 bodur elma anacı üzerine adi İngiliz (ekleme) aşısı ve yongalı göz aşı yöntemleri ile aşılanmışlardır. Araştırma sonucunda, aşı tutma oranı serada % 88 dış ortamda % 65, fidan boyu serada 24,929 cm dış ortamda 23,290 cm olmuştur. Anaç çapları 7,593-9,062 mm, kalem çapları ise 6,826-8,382 mm aralığında değişim göstermiştir. Serada adi İngiliz aşı yöntemiyle aşılanmış Summer Red (100 %) çeşidinde, dış ortamda yine adi İngiliz aşı yöntemiyle aşılanmış Pink Lady (93 %) çeşidinde en yüksek aşı tutma oranları elde edilmiştir. Serada ve dış ortamda kalem aşıları göz aşılarına göre daha başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out at the Selcuk University Agricultural Faculty Horticultural Department Research Areas in 2010 growing season. The aim of the research was to study the advantages of apple nursery growing controlled greenhouse rather than external environment. Scions of Fuji, Galaxy Gala, Golden Reinders, Pink Lady and Summer Red apple varieties were grafted by the whip grafting and chip budding techniques on M9 apple rootstocks. At the end of the research, grafting success in greenhouse was 88% and in the external environment was 65%; height of the saplings in greenhouse was 24,929 cm and in external environment was 23,290 cm. Rootstock diameters were between 7,593-9,062 mm and scion diameters between 6,826-8.382 mm. Summer Red (100%) grafted with whip grafting technique in greenhouse and the Pink Lady (93%) grafted with whip grafting had the highest proportions of grafting success. Whip grafting was more successful than the chip budding both in greenhouse and the external environment.