Bir kentsel mekan çözümlemesi?Savur (Mardin) örneği
An urban space analysis-Savur (Mardin) example
  1. Tez No: 276348
  2. Yazar: AHMET SERHAT KARADUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. RAHMİ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Gelişen teknoloji, mekânların kentlerin yapılarını değiştirmekle kalmamış, kentlerin eski çekirdek merkezlerini, eski dokuya ait mekânların da değişmesine, dönüşmesine neden olmuştur. Günümüze kadar gelen söz konusu kent dokuları yerleşmeleri ?kendi? yapan unsurlar olmuştur. Yeni kent mekânlarında ise birbirine benzerlik söz konusu olmuş ve kente nitelik kazandıran unsurlar ortadan kalkmaya başlamıştır. Bu nedenle bu çalışma tarihi kent dokularının kendini koruması kapsamında içerdiği kimlik elemanlarının ortaya konularak, detaylı incelenerek koruma planlamasında söz konusu kimlik elemanlarının sürekliliğinin sağlanmasına yönelik önerilerin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu kapsamda;?Kentsel Koruma?Kent Kimliği?Koruma Planlamasıkonuları irdelenerek, Savur (Mardin) İlçesi merkezinde detaylı analizler yapılmış, söz konusu yerleşmeye kimlik veren unsurların bir bütün halinde, ?Koruma Planı? kapsamında, altlık teşkil edecek şekilde ortaya konmaya çalışılmıştır. Savur kentinin tarihsel süreç içerisinde gelişimi ile beraber kent kimliği unsurları incelenmiş, kent dokusunun tarihi doku ile bütünlüğünü sağlaması amacıyla birtakım değerlendirme ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The improvement in technology leading the change in the structure of the cities, besides the old texture and centrums also changed.. Mentioned city texture settlements becomes extant elementof city identity. But the new city spaces become similar to each other and the charactesistics elements becomes disappear. For this reason, this work is aimed to show, proposals for continuity for the mentioned identity elemens. With the scope of protection and emphasizing the identity of historical city texture, by detailed examination. In this Scope;?Conservation of historical places?City Identity?Conservation PlanningBy studying these topics, made detailed analysis on Savur (Mardin) district, presenting with the scope that the conservation planning, the complete identity elements of mentioned settlement is examined. Savur's historical evolution process is examined with city identity facts also estimation and advise were given in order to provide the integrity between city structure and historical structure.