Türkiye güreş ligine katılan kulüplerin çalışma şartları ve sporcu kaynakları
- Tez No: 27636
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
162 ÖZET "Türkiye'de Güreş Liglerine Katılan Kulüplerin Çalışa» Şartları ve Sporcu Kaynakları*1 adlı bu çalışmada | Güreşin tari hi gelişimi ve Türk güreşinin idari organizasyonu' üzerinde du rulmuştur. Osmanlı döneminde geleneksel güreş organizasyonları ile günümüzdeki.geleneksel güreş organizasyonları arasındaki organik bağın Türk güreşinin gelişimi açısından potansiyel bir güç oluşturduğuna dikkat çekilmiştir. Türkiye güreş liglerinin gelişimi incelenmiş ve halen sürdürülen geleneksel güreş organizasyonları ile diğer güreş organizasyonları ele alınmış ve Türk güreşini geliştirmek ama cıyla düzenlenen kurs, seminer ve projelere yer verilmiştir. Güreşi destekleyen kamu kuruluşlarına bağlı güreş kulüplerinin çalışmalarına değinilmiştir. Ayrıca liglere katılan kulüplerin çalışma şartları ve sporcu kaynaklarına ilşklu alan uygulamasında | Dökümamter bulgular ile anket verilefi değerlendirilmiştir. Burada antre nör ve sporcu sayıları, antrenörlerin vesporcuların ayâî ve nak dî olarak aldığı yardımlar, antrenör ve sporcuların öğrenim du rumları ve sporcuların ülkemizde yaygın olarak yapılmakta olan gfleneksel güreş organizasyonlarına katılıp-katılmadıkları ele alınmıştır. Daha sonra çalışmaların genel bir değerlendirilmesi yapılmış araştırma verilerinden elde edilen bulgular doğrultu sunda 'genel bir hükme varılmış ve Türk güreşinin potansiyel gücünü harekete geçirebilmek için geleneksel güreş organizas yonlarının desteklenmesi ve bu yolla güreşin sosyal hayatın bir parçası haline gelmesi, güreşçilere ayni ve nakdi yardımın sağlanabilmesi için mahalli kaynakların harekete geçirilmesi, antreman salonlarının firians kaynakları bulunup İnşa edilmesi konularına işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
163 SUMMARY In this work named as“The Working Conditions and- Sportmen Resources of the clups which join in Wrestling Leagues in Turkey”The historical development and managing organisation of Turkish Wrestling is mentioned. We drew atention upon the organic relations between the traditi onal wrestling organisation in Ottaman Period and Today' a wrstling organisations» The development of the wrestling leagues in Turkey is researched and considered still continuing traditional wrstling organisations^ with other wrestling organisations and courses, seminars and projects to develop Turkish Wrest ling. Wrestling Clubs !which are supported by the official instutions are mentioned. In addition, working conditions of the clubs which are taking part in Leagues and their spartsmen resources and their field exercises; anket and documental da tas have been appriciated. Tn this research, we considered the num ber of the managers and sporters, the aid given to the sporters, the edicatioh of the sporters and their partici pation of the local traditional organisations in the country. Later, a general comment upon the activities has been done. A general result has been decided; and to acti vate the potential power of Turkish Wrestling,, to support traditional wrestling organisation. In this way to make wrest- ling a part of social life, aid for wrestlers, to be able to make all this. Local resources should be activated and gimnasiums should be built by finding new financial reso urces»