Spor yapan ve yapmayan gruplarda kişilik ve benlik boyutlarının karşılaştırılması
- Tez No: 27637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
.15 ÖZET Bu araştırma spor kişilik ve benlik boyutlarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Sporcu kişiliği ve benlik boyutlarıyla spor yapmayanların kişilik ve benlik boyutları, kişilik ve benlik ölçekleri kullanılarak araştırılmıştır. Ölçek olarak Eysenck Kişilik Envanteri'yle Offer Özbenlik İmajı Ölçeği kullanılmış; denek olarak da değişik spor branşlarından 15-19 yaşları arasında Dünya, Avrupa, Balkan ve Türkiye şampiyonalarında ilk beşe giren 220 sporcu ile hiç spor yapmamış 60 kişi seçilmiştir. Özetle, yüksek performans sporu yapmanın kişilik özelliklemde herhangi bir farklılaşmaya yol açmadığı; buna karşılık benlik değerlerinde, benlik tasavvurlarında yani sporcuların kendilerini algılamalarında farklılaşmaya yol açtığı istatistiki verilere dayanılarak söylenebilir. SUMMARY This study has been carried out for the purpose of making manifest the dimensions of the personality and self concept. The dimensions of the athletic personality and self concept of non-athletic persons have been researched by means of the scales of personality and self concept. As a scale, Eysenck Personality Questionnaire and The Offer Self Image Questionnaire For Adolescent have been used; and as the subjects 220 athletes who took place in first five runners-up in the World, European, Balkan and Turkish Championships, whose ages were between 15-19 and 60 persons who never involved in sports were chosen. In summary, based on the statistical data; it can be said that sports of high performance does not entail any differentiation in personality features; however they cause a differentiation in self conception, namely in the self-perception of the athletes
Özet (Çeviri)