Kitle sporunun teşviki açısından tesis politikaları -Kırklareli ili uygulaması-
- Tez No: 27635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Spor her çağda olduğu gibi çağımızda da en önemli olgulardan biridir. Spor insana yapılan bir yatırım olduğundan ülkeler spora büyük önem vermişlerdir. Ruhen ve bedenen sağlıklı nesiller yetiştirmeyi anayasa ile teminat altına alarak, kalkınma planlarında, hükümet programlarında spora yer ayırmışlardır. Sporu etkileyen kitlevi faktörlerin yanında bölgesel faktörler de vardır. Kırklareli ilinin coğrafi, kültürel, ekonomik ve demokratik yapısı bu ilde revaçta olan spor dallarının ortaya çıkmasına sebep olduğu kadar, kitle iletişim vasıtaları sebebiyle kültürümüzden kaynaklanmayan bir çok spor dallarının yayılmasına sebep olmuştur. Kırklareli ilinde 3289 Sayılı Kanunun 1986 yılında yürürlüğe konmasıyla tesis yapımında teşvik edici bir hüviyet alınmıştır. Lüleburgaz ilçesi O-l yolu üzerinde oluşu sebebiyle her geçen gün artan bir hızla sanayi yatırımlarının odak noktası olmuştur. Bu sebeple yörede göçler sonucunda boş araziler hızla dolmaktadır. Buralarda yerel yönetimler tarafından halkın nefes alabileceği parklar, dinlenme ve oyun alanları, spor sahaları yapılmalıdır. Kırklareli ilinde mevcut spor tesisleri yetersizdir. Mahalli idarenin sporu teşvik edici fonksiyonları yoktur. Halk seyirci durumunda olup spora aktif olarak katılım oranı düşüktür. Türkiye genelinde olduğu gibi bu ilde de yaygın spor dalı futboldur. Halbuki bu ilin tarihinde güreş ve atıcılık önemli bir yer tutar. Ekonomik ve kültürel yapısıyla bu branşlara yatkınlık gösteren yöre halkının bu özellikleri göz önüne alınarak takip edilerek politikalarda yer alması halinda sporun kitlelere yayılmasında önemli bir adım atılmış olacaktır. -112-
Özet (Çeviri)
Summary Sport is one of the most important phenomena in our time as it was throughout the ages. Nations have always attached a great deal of importance to sport because it is include sport in their development plans and government Constitutions, which guarantee the creation of physically and mentally healthy generations. İn addition to populace factors, there are regional factors which influence sport. The geographic, cultural,economical and demografhic stmcture of the provinc of Kırklareli has contributed to the emergence and popularity of the sports favoured by the inhabitants of the province but at the same time the mass media has helped to spread many other branches of sports which do not have their origins in the local culture The implimentation of law 3289 in 1986 in Kırklareli has created considerable incentive for the realization of projects involving the establishment of sport fa cilities. There is a growing concentvation of industry in Lüleburgaz because of its location on Road 0-1. For this reason and as a result of migration or im- mgration open sites are being rapidly developed. These sites should be utili zed by the local admin sitration as sports facilities, parks and recreation land where people can have clean air. The sports facilities in the province of Kırklareli are inadequate. The local ad ministration does not have any function] in encouraging people to practise sports. Its inhabitants are only passive spectators of sporting events. The per centage of people uho actively take part in sports is very low. Footboll is the most widely Practised sport in this province, as it is throughout the Country, Whereas wrestling and arehery, which have an important place in its history, have lost their popularity, if the economic and cultural structure of the region and theip familiarity with those branches of sports are taken into account an inportant step in spreading sport to the masses. -113-