Kırsal alanlara yönelik suç bilgi sistemi tasarımı ve uygulaması: Zonguldak örneği
Design of crime information system and its application for rural areas: Case study of Zonguldak city
  1. Tez No: 276360
  2. Yazar: MUSA ATAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada Zonguldak kentine ait suç verileri elde edilerek kolluk teşkilatına fayda sağlayabilecek Suç Bilgi Sistemi (SBS) oluşturulmuştur. Bu sayede sayısal haritalar üzerine çeşitli katmanlar yerleştirilerek istenilen suç haritaları üretilebilmektedir. Üretilen suç haritaları ve tematik haritalar suç analizlerini görsel ve anlaşılır bir noktaya taşımaktadır.Suç Bilgi Sistemleri (SBS) ile suç ve suçlu ile ilgili bilgilerin bilgisayar destekli haritalar üzerine yerleştirilerek coğrafi ve demografik yönden incelenmesi ve görselleştirilmesi sağlanmaktadır. Bu bilgi sistemleri aracılığıyla suçların analizi yapılarak, suç önleme stratejilerinin faaliyete geçirilmesi amaçlanmaktadır. Kolluğun halkın güvenlik ihtiyacını sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi, toplumun sosyo-kültürel yapısını bilmesinden geçmektedir. Suç sosyal bir olgudur. Bununla birlikte kolluğun toplumsal yapıyı bilme zorunluluğu, suçu oluşturan etmenlerin çeşitliliği, bunların ortadan kaldırılabilmesi için stratejilerin belirlenmesini, suç ve suçlu analizlerinin bilimsel yollarla yapılmasını zorunlu kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With Crime Information Systems (CIS), geographic and demographic data analysis and visualization of crime and guilty information on digital maps is provided. With the help of this information system, by analyzing crimes, it is aimed to activate the crime prevent strategies. Law enforcement should know the social-cultural structure of the society in order to satisfy the security need of the society. Crime is a social phenomenon. Because of high crime variety, crime and guilty analysis with scientific methods and strategy definition to prevent different kinds of crime are the obligations.In this study, Crime Information System (CIS), from which law enforcement agency can benefit a lot, is produced by getting crime data of Zonguldak city. Hence, crime maps can be produced by making different layers on digital maps. Prepared crime maps and thematic maps aim to make the crime analysis imaginable and clearly understandable.