Tesis kadastrosunun yapımında özel sektörden yararlanılmasının değerlendirilmesi: Karabük-Eflani örneği
Investigation of made to private sector of the first facility land registry by tender in example of Karabük Eflani region
- Tez No: 276361
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İlk zamanlardan beri insan, faydalandığı taşınmaz mallar üzerinde mülkiyet hakkına sahip olmayı ve bunu korumayı arzulamış bunu da önceleri kaba kuvvetle zaman ilerledikçe de çeşitli din veya hukuk kurallarıyla korumaya çalışmıştır. Böylece zaman içinde oluşan ihtiyaç ve amaçlar sonucu toprağın iyeliği ve sınırlarının belirlenmesi önem kazanmıştır. Kazanılan hakların ise yasal bir güvence altına alınması dolayısıyla da toplumsal ve ekonomik gelişmeye bağlı olarak da ?taşınmaz mal mülkiyeti? kavramı ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Zamanla kadastro kavramı oluşmuş ve çeşitli düzenlemelerden sonra bugünkü kadastro kanunu halini almıştır.2000'li yıllara kadar hem teknolojinin gelişmesi hem de üretimin artmasına rağmen bir an evvel bitirilmesi hedeflenen ülke kadastrosu bitirilememesi ve buna bağlı olarak kadastronun devlet bütçesine sağlayacağı gelirden, Ülkemizin Avrupa Birliği'ne uyum çabalarına kadarher alanda karşılaşılan bir engel olmuştur. Çağdaş medeniyetler seviyesine gelmiş, gelişmişdünya devletleri arasında yer edinmenin şartlarından birinin de ülke kadastrosunun bitirilmesi ve hatta güncelliğini yitirmiş, eski teknolojiyle kadastrosu yapılmış birimlerin de yenileme kadastrosunun yapılarak son teknolojiye uyumlu hale getirilmesi olduğu anlaşılmıştır. Arazi içerikli altyapı projelerinde ve daha bir çok alanda mülkiyet konuların ve diğer mekansal verilerin öncelikli gereksinim olması sebebiyle, 2005 yılında hızlandırılmış bir programla kadastronun bitirileceği hedefi konulmuş ve bunun da ancak özel sektör katılımıyla mümkün olabileceği kanaati getirilerek tüm ülke genelinde ihaleli kadastro çalışmaları başlamıştır.Yapılan yoğun ve bir o kadar da yorucu çalışma temposunun ardından ihaleli kadastro ile istenilen hedefe varılsa da çalışmalar çeşitli sorunları da beraberinde getirmiştir. Özel sektör ve devletin aynı çalışmada bilfiil bulunması, sosyal, ekonomik, idari, teknik vb. birçok açıdan uyumsuz durumlar doğurmuştur.Bu çalışmada aslında amacına ulaşan ama ulaşırken de sorunlar da doğuran özel sektöre ihale yöntemiyle verilen ilk tesis kadastrosunun yapım işi incelenmiştir. Bu konuda olumlu ve olumsuz yanlar ele alınarak mevcut uygulamalarla karşılaştırmalar yapılmış ve olumsuzlukların giderilmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of ancient times, human beings have wanted to have and keep property right on their real estate properties and at first they tried to keep it by brute force and then by various regions and law. Therefore; as result of needs and purposes that arose in a period of time, ownership of the land and determination of the borders have gained importance. Guaranteeing the rights depending on social and economical development, caused the coming out the term of ` ownership of the properties?. In progress of time, the term of land registry came out and after some regulations it was formed as it is today.Till 2000?s, despite the development of technology and increasing of production, the uncomplement of country land registry that had to be completed urgently, according as the income of land registry that provide to national budget, has been an obstacle in most fields until EU consistence attempts of our country. It is understood that ; one of the requirements of taking place in the developed countries that have reached to modern civilization level iscompleting the national land registry and even by adapting the last technology by renewingthe land registry the units that had lost their actualize and made with old land registry. Owing to primary need in groundwork projects upon lands and ownership issues and the other spatial data in lots of fields, in 2005 it was aimed to complete the land registry and it was believed that it was just possible by accompanying of private sector and all over the country, land registry work with tender was started.After intense and as much as tiring work, tough they reached the aimed object, practices brought about some problems. Association of private and state sector together caused lots of in accordant situations in aspect of social, economical, administrative, technical etc.In this work, processing of the first facility land registry that was given to private sector that reached its targets but meanwhile caused some problems, was analyzed. In this issue, current applications were compared by dealing advantages and disadvantages and proposals to avert problems were developed.