İki farklı anaerobik antrenman yönteminin performansa etkisi
  1. Tez No: 27638
  2. Yazar: BİRANT TUĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR ÇOKSEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
39 6. ÖZET Erciyes Üniversitesi; Prof. Dr. Ahmet Bilge Araştırma Laboratuvarı'nda Erciyes Üniversitesi bayan basketbol takımının 14 sporcusu Üzerinde, dört haftalık süre ile haftanın üç günü saat 17.00-19.00 arasında iki ayrı gruba iki farklı anaerobik antrenman yöntemi uygulandı. Anaerobik kapasite ve anaerobik güç ölçümleri içinde; sporculara program öncesi ve sonrası olmak üzere iki ayrı anaerobik test yöntemi uygulandı. Wingate testi ile sporcuların anaerobik kapasiteleri ölçülürken, sıçrama testi ile anaerobik güç değerleri belirlendi. Her iki antrenman grubunda ve deneye katılan sporcuların tamamında, program öncesi -sonrası bulgular arasında Wingate testine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (p>0.05). Sıçrama testi ile tüm sporcularda ve her iki grupta atrenman öncesi ve sonrası ana erobik güç değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Birinci ve ikinci grubun program sonrası anaerobik güç bulguları arasındaki fark istatistiksel40 olarak anlamlı bulundu (rx0.05). Sonuç olarak; dört haftalık süreyle iki farklı antrenman programı uygulanan bayan basketbolcuların anaerobik kapasite ve güç oranlarında, istatistiksel olarak anlamlı bir değişini gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
41 7. SUMMARY At the Prof.Dr.Ahmet Bilge Research Laboratory of Erciyes University has practi ced two different anaerobic training methods on the two groups of fourteen sportsmen of the female basketball team, for four weeks, three days a week from 17.00 to 19.30. Within the anaerobic capacity and anaerobic strength measuremenet; two different anaerobic test methods were practiced on the sportsmen before and after the program me. While using the Wingate test the anaerobic capacity of the sportsmen were measu red and with the jumptest, the anaerobic strength values were determined. There has been no statistically significant difference in the findings of the Wingate tests before and after the programme, in both training groups and all sportsmen who participated in the experiment (p>0.05).