Geometrik tasarım açısından eğri ve yüzeylere farklı bir bakış
Different survey of curves and surfaces in terms of geometric design
  1. Tez No: 276391
  2. Yazar: PINAR BALKI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADIR TANTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mühendislik Bilimleri, Mathematics, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Matematik ve matematiğin bir anabilim dalı olan geometri, içinde barındırdığı kavramları teknolojiye uygulanılabilen veya henüz uygulanamayan yönleriyle bilim dünyasının ilgisini çekmektedir. Regle yüzeyler ve Açılabilir yüzeylerde geometrinin ilgi gören kavramlarıdır. Bu tez çalışması da Regle yüzeyler ve Açılabilir yüzeyler ile ilgili olup üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılmıştır. İkinci bölümde Bodduluri ve Ravani'nin 1993'deki çalışması esas olarak ele alınmış, daha önce konuyla ilgili yapılan çalışmalardan bahsedilmiş ve nokta ve düzlem geometrisi arasındaki dualliği kullanarak geliştirilmiş olan açılabilir yüzeyin yeni bir temsili incelenmiştir. Üçüncü bölümde Zha'nın 1997'deki çalışması esas alınmış ve dual birim küre yüzeyi üzerindeki bir noktanın hareketinin geometrik yerini planlayarak geliştirilmiş olan regle yüzeyin yeni bir temsili incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mathematics and Geometry which is a branch of it, attracts the attention of scientists with its concepts and parts applicable or not applicable to technology. Ruled surfaces and Developable Surfaces are also attractive concepts of geometry. This thesis study is related with Ruled Surfaces and Developable surfaces and consist of three parts. In first part thesis subject introduced. In second part Bodduluri and Ravani?s study at 1993 is examined, studies related to this subject are mentioned and developable surface?s new representation improved by using duality between point and plane geometries is examined. In thirth part Zha?s study at 1997 is examined and ruled surface?s new representation improved by planning the locus of the motion of a point on the dual unit squere is examined.