Chlamyopsın-5 sensory rhodopsin protein ekspresyonunun ışığa bağlı değişiminin RT-PCR metodu ile belirlenmesi
Investigation of the light dependency of chlamyopsin-5 sensory rhodopsin protein expression using RT-PCR
- Tez No: 276408
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN SUKATAR, PROF. DR. ZEKİ TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde C.reinhardtii P.A.Dang 'de ışığın algılanmasında görevli, cis-trans bir protein olduğu ve enzimatik etkisi olduğu düşünülen fakat günümüzde hala hangi koşullar altında potansiyel enzim aktivitesi gösterdiği bilenmemekte olan, Chlamyopsin-5 sensory rhodopsin (Cop5) proteininin (XM_001701571) cDNA dizisine spesifik primerler dizayn ederek mRNA düzeyinde bu genin ekspresyonunun ışık değişimine bağlı olarak nasıl değiştiği incelenmiştir. Bu inceleme sürecinde de DNA izolasyonu, RNA izolasyonu, mRNA seçilimi, cDNA sentezi ve PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) işlemleri yapılmış, bu işlemlerde karşılaşılan güçlükler, olası çözüm yolları ve sonuçlar da belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Chlamyopsin-5 sensory rhodopsin (Cop5) (XM_001701571) protein which is considered to be functionary at light sensation as a cis-trans protein and has enzymatic activity in C.reinhardtii P.A.Danger. However, contemporary it is not clear in which conditions this protein has potential enzymatic activity. Specific primers are designed with regard to cDNA sequence then the light dependency gene expression is investigated in level of mRNA. During this process, DNA, RNA and mRNA was isolated, cDNA synthesis and PCR (Polymerase Chain Reaction) analysis were done. In this study, the potential problems to occur are discussed and prospective solutions and results are showed.