En yüksek M skorun karakterizasyonu ve genelleştirilmiş sıra istatistikleri ile ilişkisi
Characterization of top M scores and their relation with generalized order statistics
  1. Tez No: 276410
  2. Yazar: OLGUN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL TANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sıralanmış rasgele değişkenler kavramı kullanılarak en yüksek mskorun birleşik ve marjinal olasılık yoğunluk fonksiyonları daha önceelde edilmiştir.Bu çalışmada, en yüksek m skorun dağılım fonksiyonları, momentleri vekarakteristik fonksiyonlarını içeren bir yapı fonksiyonu ortaya konulmuş,ayrıca, sıra istatistiklerinin momentleri, dağılım fonksiyonları ve karakteristikfonksiyonlarının yeni yineleme bağıntıları ile birlikte en yüksek m skorunçarpım momentleri elde edilmiştir.Bunlara ek olarak, en yüksek m skorun; sıra istatistikleri, rekor değerler,k- rekorlar gibi sıralanmış rasgele değişken modellerini içeren genelleştirilmişsıra istatistikleri ile ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Using the concept of ordered random variables the joint and marginalprobability density functions of top m scores have been derived previously.In this study, a structure function containing distribution functions, momentsand characteristic functions of top m scores is revealed; also, new recurrencerelations of the moments, distribution functions and characteristic functions ofordinary order statistics, with the product moments of top m scores are obtained.In addition, the relations between top m scores and generalized orderstatistics which include the models of ordered random variables such as ordinaryorder statistics, record values and k- records are investigated.