Dioktil adipat'ın (DOA) Sparus aurata (çipura) karaciğer ve solungaç histolojisi üzerindeki etkileri
The effects of dioctyl adipate (DOA) on liver and gill histology of Sparus aurata (sea bream)
  1. Tez No: 276420
  2. Yazar: MELİH ÜRETEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA İŞİSAĞ ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Polimer üretim süreçlerinde ikincil plastikleştirici olarak çok geniş ölçüde kullanılmasına rağmen, dioktil adipat'ın (DOA) ekotoksikolojik etkileri ayrıntılı olarak araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı 15 gün süreyle 250, 500 ve 750 ppm DOA'ya maruz bırakılan erkek çipura balıklarının (Sparus aurata) solungaç ve karaciğerlerindeki histopatolojik değişimlerin ışık mikroskobu ile ortaya konmasıdır.Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, deneme grubu örneklerinin solungaçlarında vakuolizasyon, merkezi venada genişleme ve çarpıcı füzyon olarak ayırt edilen önemli histopatolojik değişimler gözlenmiştir. Ayrıca solungacın epitel, pillar mukus ve mitokondri zengini hücrelerinde belirgin hipertrofi ve hiperplazi de not edilmiştir.DOA'ya maruz bırakılan örneklerin karaciğerlerinin incelenmesi yağlanma, fibrozis ve nekrozis olarak bir dizi hepatosellüler değişimi ortaya koymuştur. Kanamaya ek olarak parenkimatik sinüzoidler ve hepatopankreasın merkezi venleri genişlemiştir.Çalışma, DOA'ya subletal maruziyetin maruziyetin araştırılan her iki dokuda da çoklu histolojik değişimlere yol açtığını, üstelik bu değişimlerin hepsinin uygulanan kimyasalın artan konsantrasyonuyla bağlantılı olduğunu göstermektedir. Sonuçta DOA'nın bir sucul kirletici olarak daha fazla dikkate alınması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although it is used widely as a second plasticizer in the polymer manufacturing process, the ecotoxicological effects of dioctyl adipate (DOA) is not investigated in detail. The aim of this research was to display the histopathological changes in the gills and liver of male sea bream, Sparus aurata exposed to 250, 500 and 750 ppm DOA for 15 days, with light microscopy.When compared with controls, remarkable histopathological changes determined as vacuolation, dilatation of the central vein, and a striking fusion were observed in the gills of test animals. It is also noted that the epithelial, pillar, mucoid and mitochondria-rich cells of the gills were showed marked hypertrophy and hyperplasia.Analysis of livers from DOA-exposed specimens revealed a variety of hepatocellular changes, including steatosis, necrosis and fibrosis. In addition to haemorrage, parenchimatic sinusoids and the central veins of hepatopancreas were widened.The study demonstrated that sublethal exposure to DOA results in multiple histological changes in both of the tissue investigated, moreover, all of the changes was associated with increasing concentration of the tested chemical. Consequently, it was emphasized that DOA needs to be taken into more consideration as being an aquatic ecotoxicant.