Petunia hybridada kendine ve karşı tozlaşmadan sonra dişi gametofit gelişimi
- Tez No: 14819
- Danışmanlar: PROF.DR. MERAL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
26 O Z £ T Bu çalışmada, kendine uyuşmazlık gösteren Petunia hybrida'da kendine ve karsı tozlaşmadan sonra dişi gametofit gelişimindeki farklar araştırıldı. Kendine ve karsı tozlaşmadan 6, 8, 10, 16, 22, 30 saat sonra 2,4 ve 8 nukleuslu embriyo keseleri ve olgun embriyo keseleri gözlendi. Karsı tozlaşmadan 16, 22,30 saat sonra dişi gametofit in mikropil ucunda iki sperm taşıyan polen tüpü görüldü. Kendine ve karsı tozlaşmadan 30 saat sonraya kadar dişi gametofit gelişiminde belirgin fark yoktu. Dişi gametofit gelişiminde farklar, kendine ve karsı tozlaşmadan 40 saat sonra belirmeye başladı. Karsı tozlaşmadan 40 saat sonra embriyo kesesinde primer endosperma nukleusu ve zigot bulundu, fakat kendine tozlaşmadan 40 saat sonra yumurta hücresi, sinergitler ve sekonder nukleus içeren olgun embriyo keseleri gözlendi. Karsı tozlaşmadan 4 gün sonra serbest nukleuslu endosperma, 6 gün sonra hücreli endosperma, 20 gün sonra hücreli endosperma ve dikotil embriyolar dikkati çekti. Kendine tozlaşmadan 4 ve 6 gün sonra sekonder nukleus ve yumurta hücresi içeren embriyo keseleri dikkati çekti. Kendine tozlaşmadan 20 gün sonra ovaryum ve tohum taslaklarında bozulmalar gözlendi. Embriyo kesesinde nişasta miktarının kendine ve karsı tozlaşmadan sonra 10 - 40 saat arasında gittikçe arttığı belirlendi. Karsı tozlaşmadan 4 gün sonra nişasta tanelerinin kese içinde bulunmadığı, fakat kendine tozlaşmadan sonra tohum taslakları bozulana kadar embriyo keselerinin nişasta içerdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
27 SUMMARY In this study, the differences on the development of the embryo sac of self incompatible Petunia hybrida were investigated after self and cross pollination 6, 8, 10, 16, 22, 30 hours after the self and cross pollination embryo sacs with 2, 4 and 8 nuclei and the mature embryo sacs were observed. 16, 22, 30 hours after cross pollination, a pollen tube carrying 2 sperm nuclei was seen on the micropylar pole of the embryo sac. There was no distinct difference on the development of the embryo sac until 30 hours after the self and cross pollination. The differences on the development of the embryo sac became obvious 40 hours after self and cross pollination. Primary endosperm nucleus and zygot were found in the embryo sac 40 hours after the cross pollination, but mature embryo sacs with egg cell, sinergids and secondary nucleus were noted 4 days after cross pollination; cellular endosperm 6 days and cellular endosperm-dicoty ledonous embryos 20 days after. Embryo sacs with an egg cell and a secondary nucleus were noted 4 and 6 days after self pollination. Degeneration of the ovary and of the ovules were observed 20 days after self pollination. The amount of starch in the embryo sac gradually increased between 10 - 40 hours after self and cross pollination. Starch grains were not present in the embryo sac 4 days after cross pollination, but the embryo sacs after self pollination contained ?starch until the ovules were degenerated.