Galanthus ssp. türlerinde genetik varyasyonun AFLP (Amplified Fragment Lenght Polymorphism) DNA markörleriyle saptanması
Genetic variation analysis of Galanthus ssp. by aflp (Amplified Fragment Lenght Polymorphism) DNA markers
  1. Tez No: 276419
  2. Yazar: İBRAHİM UZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN TANYOLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tezde, sistematik ve taksonomik olarak tartışmalara neden olan ve ekonomik olarak önem taşıyan, ülkemizdeki bazı Galanthus türlerinin AFLP yöntemiyle aralarındaki benzerlikler analiz edilmiştir.Galanthus cinslerinde, taksonomik ve sistematik olarak gelişen problemler, bu cinsteki türlerin morfolojik olarak yakın özellik taşımasından ve ayırt edici özellik oranlarının az olmasından meydana gelmektedir.Bu sorunun çözümüne yardımcı olabilmek için AFLP DNA markır tekniğini kullanılarak, daha tutarlı sonuçlar elde edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some of the native Galanthus spesies, has economical value, have been analysed, which are cause in taxsonomical and systematical debates,In genus of Galanthus, taxanomical and systematical problems have been continuing because of their similarities of morphological properties.It was aimed that using of AFLP DNA marker technique which can search whole genom, may have solved this problem.