Türkiye'de kış sporlarının gelişimi ve bugünkü durumu
- Tez No: 27643
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Tarihin eski dönemlerinde başlayarak, evre evre gelişimler gösteren kış sporları, günümüzde popüler hale gelmiştir. Kış sporlarında meydana gelen değişimlere paralel olarak kış turizminde de önemli gelişmeler görülmektedir. Kış sporları ve kış turizm potansiyellerini en iyi şekilde değerlendiren ülkeler, bu alanda Dünya'da söz sahibi olmuştur. Kış sporları ve kış turizmi sayesinde ülkelerine büyük ekonomik katılar sağlamışlardır. Her türlü teknik ve mekanik sistemlere sahip olan bu ülkeler, kış sporlarında, ülkelerini en iyi derecelerde temsil etmektedirler. Türkiye'nin coğrafi şartlan, kış turizmi ve kış sporları için oldukça elverişlidir. Fakat, alt ve üst yapı yatırımlarının eksikliği nedeni ile Türkiye kış sporları ve turizminde istenen noktaya gelememiştir. Coğrafi şartların uygun olmasına rağmen, çok az sayıda tesis bulunmaktadır. Bu tesisler'de yeterli teknik ve mekanik imkanlara sahip değildir. Türkiye'nin kış sporlarında ve kış turizminde, söz sahibi olmuş ülkelerin standardına ulaşabilmesi için, elinde bulunan kış sporları ve kış turizmi potansiyeleni çok iyi bilmesi ve bu alanda güçlü yatırımlar yapması gerekmektedir. ııo
Özet (Çeviri)
SUMMARY Begıning from old periods of time history winter sports which show developments time by time and becomes popular nowadays. Due to similovities between winter ponts and winter tourism, developments in winter sports have also important affects on the winter tourism in simi lou way The countries which appraises the winter sports and winter tourism potential in the best way, have the considerable place in the worldwide and have contributed important economic advantages to themslves due to winter tourism and winter sports and these countlres which have the all kind of technical and mechanical systems in this asea represents their countries by taking the best degrees in the international sport organizations. Turkey's geoghraphical and natural conditons are most convenient for winter toursim and winter sports. But due to lack of infrastructure and equipment Turkey have still not reached to required position yet. in spite of convenient geoghraphical conditions there are very insufficient establishments and these establishments have not technical and mechanical equipment. For Turkey, to reach the standards of the countries which have reached the Upper stanadarts of this area, has to know the potential of winter tourism and winter sports and has to realised big investment projects. m