(230-234) Pa (91) ve (241-244) Cm (96) çekirdeklerinin fisyon engellerinin hesaplanması
An investigation of fission barriers of (230-234) Pa (91) And (241-244) Cm (96) nuclei
- Tez No: 276445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Cassini ovaloid şekil parametre seti kullanılarak yarı-mikroskobik yaklaşım da 230-234Pa ve 241-244Cm çekirdeklerinin nükleer yapısı incelendi. Protaktinyum ve küriyum çekirdeklerinin taban durum özellikleri üzerinde duruldu. Çeşitli nükleer özelliklerin ortalama değerleri Sıvı Damlası Modeli (LDM) kullanılarak hesaplandı. Genel olarak, yarı-mikroskobik yaklaşım protaktinyum ve küriyum çekirdeklerinin taban durum özelliklerini iyi bir şekilde açıklamaktadır. Pa ve Cm çekirdeklerinin birinci ve ikinci minimum, eyer noktası, fisilite ve denge deformasyon parametreleri eksenel deforme Wood-Saxon potansiyelinin deformasyon parametrelerinin bir fonksiyonu olarak elde edildi.İncelenen Pa ve Cm çekirdeklerinin hesaplanan taban durum nükleer özellikleri ve deneysel verileri uyum içindedir.
Özet (Çeviri)
In this work, the nuclear structures of 230-234Pa and 241-244Cm nuclei are investigated in semi-microscopic approach by using the Cassini ovaloid shape parametrization. The ground state properties of Pa and Cm nuclei are emphasized. Average values of various nuclear properties of these nuclei are calculated on average by the liquid drop model. In general, semi-microscopic approach can give a good description of the isotopes of Pa and Cm nuclei. First and second minima, saddle point, fissility and equilibrium deformation parameters of these Pa and Cm isotopes are determined as a function of deformation parameters of an axially deformed Wood-Saxon potential.The nuclear properties calculated for Pa and Cm nuclei are in a good agreement with the experimental values.