Çayeli (Rize) masif sülfid yatağının jeolojik ve jeokimyasal özellikleri
Geological and geochemical properties of Çayeli (Rize) massive sulfide deposit
  1. Tez No: 276444
  2. Yazar: EFİDE KABAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİĞRAÇ AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çayeli Masif Sülfid Cevherleşmesi Doğu Pontidlerin kuzey zonunda Üst Kretase yaşlı dasitik kayaçlar içerisinde yer alır ve Üst Kretase yaşlı bazaltik volkanitler içerisinde bulunan mor tüfler tarafından üzerlenir. Cevher saçınımlı, masif ve ağsal olarak bulunmaktadır. Pirit, kalkopirit, sfalerit, fahlerz, galen ve daha az oranda markazit, bornit, kalkozin- kovellin cevher minerallerini oluşturmaktadır. Gang mineralleri ise barit, karbonat mineralleri, kuvars, kil mineralleri, serizit ve jipstir. Yapı ve doku özellikleri bakımından cevher dörde ayrılmıştır; masif cevher, ağsal cevher, saçınımlı cevher, klastik cevher.Çalışma sahasında gözlenen alterasyon türleri silisleşme, killeşme, kloritleşme, karbonatlaşma, hematitleşme ve az oranda da serizitleşmedir. Kil mineralleri ise simektit, kaolen ve az oranda illit grubudur. Çayeli masif sülfid yatağında yan kayaçta gözlenen hidrotermal alterasyonun asidik bileşimli kayaçlarda daha etkili olduğu, buna karşın bazik bileşimli ve tortul kayaçların hidrotermal alterasyondan pek fazla etkilenmediği gözlenmektedir. Kütle değişim hesaplamalarında cevhere doğru Si, Al, Fe, Mg'da artış Ca, Na ve K'da azalma meydana gelmiştir.Madenköy masif sülfid cevherleşmesinde hesaplanan izotopik bileşim, günümüz deniz suyu bileşimine yakın bir aralıktadır ve magmatik suyunda etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
Çayeli massive sulfide ore placed in the Upper Cretaous aged dasitic rocks at the North zone of the East Pontids and overlayered by the purple tuffs placed in Upper Cretaous aged basaltic volcanites.The ore is in form of dissemine, stockwork and massive. The ore minerals are pyrite, chalcopyrite, sphalerite, fahlers, galena and less markazite, bornite, calkozine- covelline. Gang minerals are barite, carbonat minerals, quartz, clay minerals, serizite and gypsum. With regards to texture and structure ore is divided to four types, massive ore, stockwork ore, dissemine ore, clastic ore.Alteration types observed in the studied area are silisification, clay alteration, chloritisation, carbonatisation, hematization and less sericitisation. Clay minerals are smectite, kaolenite and less the group of illite. In the Çayeli Massive sulfide ore bed Hydrothermal alteration at the country rock is more effective on the acidic compositoned rock, on the other hand basic compositoned rocks and sedimentary rocks are not much affected by the hydrothermal alteration.