Ayder (Rize) termal ve yayla turizm bölgesinin termal koruma ve turizm gelişimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Ayder (Camlihemşin-Rize/Turkey) thermal and high plateau tourism area for a thermal protection and tourism development
  1. Tez No: 276447
  2. Yazar: BURCU ŞENKAYA FETTAHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Turizm, Landscape Architecture, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Son yıllarda ülkemizin Doğu Karadeniz bölümü ve bölümde yer alan Rize İli sahip olduğu doğal ve kültürel çekicilikler nedeniyle doğaya dayalı çeşitli rekreasyonel ve turistik etkinliklerin yapılabildiği bir alan konumundadır. Özellikle Rize İli'ne bağlı Çamlıhemşin İlçesi sınırları içerisinde yer alan Ayder Turizm Koruma ve Gelişme Bölgesi, gerek sahip olduğu termal tesislerle ve gerekse yayla yerleşimi ile iç turizm bakımından giderek artan bir ziyaretçi talebiyle karşı karşıyadır.Çalışma kapsamında termal turizm ve yayla turizmi kavramı, termal suların özellikleri ve sınıflandırılması hakkında bilgi verildikten sonra Dünya'da ve Türkiye'de sıcak ve şifalı su kaynakları ile sağlık turizmi konularında mevcut durum incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde yörenin iklimsel özellikleriyle doğal ve kültürel kaynak değerlerine ilişkin konular incelenerek analiz edilmiş, bölgede yer alan rekreasyonel ve turizm alanları tanımlanarak çalışma alanında planlamaya dönük çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca halkın ve ziyaretçilerin rekreatif ve turistik davranışları incelenmiş, bu etkinliklerden ve planlama kararlarının doğurduğu sonuçlardan kaynaklanan sorunların neler oldukları ortaya konulmuştur.Bu ön etütlerden elde edilen bilgilerin ışığında hazırlanan anket formları yerli ziyaretçilere uygulanmış ve ayrıca hazırlanan görüşme kılavuzları ise, kamu kurum ve kuruluşları yöneticileri, yerel yöneticiler, özel ilgi grupları, sivil toplum örgütleri, medya temsilcileri gibi çok farklı sosyal gruplara uygulanarak işletme yetkilileri ile yüz yüze görüşmeler yapılmış olup bunun sonucunda veriler toplanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the recent years, with their natural and cultural attractions Eastern Blacksea region and Rize, which is located in this region, have become areas where tourism activities can be carried out. Especially Ayder Tourism Protection and Development Area is facing an increasing demand from national visitors, especially Ayder Tourism, Protection and Development Area, located in the Çamlıhemşin Province of Rize is facing an increasing demand from Turkish Visitors from all around Turkey owing to its Thermal Spa facilities and high plateau settlements.In the scope of the study, after information is given about thermal tourism and high plateau tourism concepts and characteristics and classification of thermal waters, the existing situation of hot thermal waters and curing water sources and health tourism has been investigated. In the second part of the study, issues relating the climatic conditions, natural and cultural resource values were examined and analyzed; recreational and tourism areas located in the region were determined and information was given about ongoing work towards planning in the study area. Furthermore, recreational and tourism behavior of locals and visitors were examined, problems stemming from these activities and planning decisions were put forward.Questionnaire forms prepared in the light of these pilot surveys were administered with Turkish visitors and in addition interviews were made with various social groups such as administrators of governmental organizations, local administrators, special interest groups, non-governmental organizations, media? representatives and face to face interviews were done with the enterprise representatives and data was collected.