A hybrid approach to setting order promising times in a supply chain network
Bir tedarik zinciri ortamında teslim zamanlarının ayarlanması problemine hibrit yaklaşım metodu ile çözüm getirilmesi
  1. Tez No: 276464
  2. Yazar: GÜLAY AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında, bir tedarik zinciri içerisinde faaliyet gösteren ve siparişe göre üretim yapan bir fabrikada müşterilere gerçekçi teslim tarihleri verilmesi problemine çözüm olarak bir hibrit yaklaşım önerilmiştir.Önerilen hibrit yaklaşım her iki yaklaşımın da kullanıcıya sağladığı avantajlardan faydalanmak için analitik ve simulasyon modellerini tek algoritma içerisinde birleştirir. Birinci aşamada üretim, dağıtım, envanter, stok, kıtlık maliyetini minimize eden bir analitik model ile tedarik zinciri içerisinde üretim ve dağıtım planlanır. İkinci aşamada, birinci aşamada elde edilen sonuçlara göre kısıtlar yapılandırılarak optimum çizelgeleme kararları alınır. Son aşamada, ikinci aşamada elde edilen çizelgeleme kararlarının gerçekçi olarak değerlendirilebilmesi amacıyla üretim ortamının stokastik ve dinamik yapısını yansıtan bir simulasyon modeli kullanılır. Yapılandırılan bu simulasyon modeli müşteriler için gerçekçi teslim zamanları verilmesine yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
This M.Sc study suggests a hybrid approach for setting realistic order promising times for a produce-order manufacturing company operating within a supply chain environment.The proposed hybrid approach combines the analytical and simulation modeling to bring together the advantages of both approaches. In first step, an analytic model minimizing the overall costs of production, distribution, transportation, inventory holding, and shortage costs subject to the various kinds of constraints is developed to generate optimum production and distribution plans. In the second step, another analytic model which incorporates these production plans as constraints is developed to generate optimal scheduling decisions. In the last stage, a simulation model which reflects the dynamic and stochastic nature of manufacturing environment is utilized to evaluate realistically the effects of these scheduling decisions. Mainly, this simulation model helped to set realistic order promising times for customers.