Ege denizinde bölgelere göre barbun balığının trol avı miktarı ve boy dağılımındaki değişmeleri üzerine bir araştırma
A study on length frequency distribution and trawl catch rate of red mullet by the subregions in the Aegean sea
- Tez No: 276463
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, barbun (Mullus barbatus L.) balığının 1991?1996 yılları arasında Ege Denizi'nin Türkiye sularındaki trol av miktarı ve boy-frekans dağılımları incelenmiştir. Trol örneklemeleri K. Piri Reis araştırma gemisi ile gerçekleştirilmiş ve doğu Ege Denizi'nin değişik alanlarında toplam 341 trol örneklemesi yapılmıştır. Araştırma alanı, ekolojik özellikleri dikkate alınarak 5 ana alt alana ve 3 derinlik tabakasına (A: 30?100 m, B: 100?200 m, C: 200?300 m) ayrılmıştır. Barbun balığı örnekleri her bir örnekleme mevsimi için bu alt alanlara göre gruplandırılmış ve her bir grup için ortalama av oranı (kg/s) ve biyokütle miktarı (kg/km2) hesaplanmıştır. Bu değerler örnekleme alt-alanı, derinliği ve mevsimine göre oldukça değişkenlik göstermiş, 0,07 kg/s ve 1,59 kg/km2 (III. Alt-alan, B tabakasında yaz 1991) ile 18,13 kg/s ve 431,64 kg/km2 (III. Alt-alan, A tabakasında kış1994) arasında yer almıştır. Genelde, av oranı ve biyokütle değerlerinin, kuzey Ege Denizi'nde diğer alt-alanlara göre daha az olduğu bulunmuş ve bu değerlerin kuzeyden güneye doğru bir artış eğilimi gösterdiği belirlenmiştir. Av oranı ve biyokütle değerleri derinliğin artmasıyla birlikte azalmış, 200 m'den daha derin sularda barbun balığına nadiren rastlanmıştır. Barbun balığının boy-frekans dağılımları da her bir alt-alan, derinlik tabakası ve mevsim için değerlendirilmiştir. Boy frekans dağılımlarında alt-alanlar arasında önemli bir farklılık bulunmasa da A tabakasında küçük boylu bireylerin oranı diğer tabakalara göre daha yüksektir. Boy frekans dağılımlarında mevsimsel bir farlılık bulunmazken güz döneminde stoka katılımdan dolayı küçük boylu bireylere rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, bottom-trawl catch data and length-frequency distribution of red mullet (Mullus barbatus L.) were investigated in the Turkish waters of the Aegean Sea during 1991-1996. Trawl samplings were carried out by research vessel K. Piri Reis and a total of 341 trawls were hauled in the different areas of the eastern Aegean Sea. The study area is divided to five main sub-areas according to their ecological properties with three depth strata (A: 30-100 m, B: 100-200 m, C: 200-300 m.). Red mullet samples were grouped by these sub-areas for each sampling season and, average catch rates (kg/s) and biomass values (kg/km2) were estimated. These estimates were highly variable by the sampling sub-areas, strata and/or seasons, ranging from 0.07 kg/s and 1.59 kg/km2 (in the sub-area III and stratum B during summer 1991) to 18.13 kg/s and 431.64 kg/km2 (in the sub-area III and stratum A during winter 1994). In general, the catch rates and biomass estimates were found significantly lower in the North Aegean Sea than the other areas and an increasing trend was determined in these estimates from north to the south. The catch rates and biomass estimates were decreased with increasing depth and red mullet was rarely observed in deeper waters than 200 m. Length-frequency distributions of red mullet were also evaluated for each sub-areas, strata and seasons. Although, no significant difference was found in length-frequency distributions between the sub-areas, the ratio of smaller individuals in stratum A were higher than the other strata. There was no seasonal variation in the length-frequency distributions while smaller individuals were observed during autumn probably due to stock recruitment at this season.