Production and corrosion behaviour of micro-arc coated magnesium alloys
Mikro-ark kaplı magnezyum alasımlarının üretimi ve korozyon davranışı
  1. Tez No: 276471
  2. Yazar: EMRAH ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR MALAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Science and Technology, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalısma iki asamadan olusmaktadır. ?lk asamada alasım elementi ve islem süresininincelenmesi amacıyla fosfat esaslı bazik bir elektrolit banyosu içerisindeki farklı kimyasalkompozisyonlara sahip AZ91D, AZ31B, AM60B ve AM50B magnezyum alasımlarıyüzeylerinde darbeli iki kutuplu doğru akım güç kaynağı kullanarak mikro-ark oksitlememetodu (MAO) ile 10 mikrometre (K10) ve 25 mikrometre (K25) kalınlığında seramikkaplamalar üretilmistir. ?kinci asamada MAO yöntemiyle kaplanmıs magnezyumalasımlarının korozyon direnci üzerine son islemin etkisi incelenmistir.Üretilen MAO kaplamaların yüzey morfolojisi ve elementel kompozisyonu EnerjiDağılımı X-ısını Spektroskopisi (EDS) bağlantılı Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ilebelirlenmistir. MAO kaplamaların kristalografik faz analizleri ve tanımlamaları X-IsınıDifraksiyonu(XRD) ile gerçeklestirilmistir. Yüzey pürüzlülüğü ve üç boyutlu yüzeyharitası ve için yüksek çözünürlüklü yüzey profilometresi kullanılmıstır. MAOkaplamaların magnezyum alasımlarının korozyon direnci üzerine olan etkinliklerininbelirlenebilmesi için yapılan elektrokimyasal testler, yüzde 3,5 NaCl çözeltisi içinde odasıcaklığında potansiyodinamik polariazyon tekniği uygulanarak gerçeklestirilmistir.Sonuçlar farklı magnezyum alasımları üzerine kaplanan MAO kaplamaların gelismiskorozyon koruyuculuğu sağladığını göstermektedir. Magnezyum alasımlarınınmikroyapıları ve kimyasal kompozisyonları MAO kaplamaların olusumu, yapıları vekorozyon özellikleri üzerine önemli etkide bulunduğu gözlemlenmistir. Alkali son islemproseslerinin uygulanmasıyla daha da ileri korozyon koruması basarılmıstır.
Özet (Çeviri)
The current study is composed of two stages. In the first stage, in order to investigate theeffect of alloying elements and treatment time, the thickness of 10 micrometer (K10) and25 micrometer (K25) ceramic coatings were fabricated on different chemical compositionhaving AZ91D, AZ31B, AM60B and AM50B magnesium alloys in alkaline phosphatebased electrolyte by micro-arc oxidation method using with a pulsed bipolar direct current(DC) power supply. In the second stage, the effect of different sealant post-treatments oncorrosion resistance of micro-arc oxidation (MAO) coated AM60B and AM50Bmagnesium alloys were investigated.The surface morphology and elemental composition of produced MAO coatings wasdetermined using Scanning Electron Microscope (SEM) equipped with Energy DispersiveX-ray Spectrometer (EDS). The crystallographic phase analysis and identification of MAOcoatings was carried out by X-ray diffraction (XRD). High resolution surface profilometerwas used for mapping of the 3-Dimensional surface features and roughness.Electrochemical tests conducted using potentiodynamic polarization technique in 3.5percent NaCl solution at room temperature in order to evaluate the efficiency of sealed andunsealed MAO coatings on the corrosion resistance of magnesium alloys.The results displayed that enhanced corrosion protectiveness was provided by MAOcoatings formed on different magnesium alloys. It is observed that the microstructure andchemical composition of magnesium alloys is crucially effective on the formation,structural and corrosion properties of MAO coatings. Further corrosion protection isachieved by applying alkaline post treatment processes.