Archaeological imaging and visualization
Arkeolojik görüntüleme ve görselleştirme
  1. Tez No: 276472
  2. Yazar: ÖZCAN KINALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL ALPKOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezin ana amacı, gelişmiş bir görüntüleme uygulaması geliştirerek, jeofizikçilerin, jeologların ve arkeologların tarihsel alanları daha iyi araştırmasını ve anlamasını sağlamaktır. Uygulama, üç boyutlu olarak görselleştirilen tarihi alanlardan elde edilen verinin döndürülmesi, yakınlaştırılması ve bazı alanların ilgili bölgelerinin kesilmesi gibi işlevselliklere sahiptir. Bunun yanında, tarihi alanı daha iyi anlayabilmek için bazı jeofizik değerlerinin saydam yapılması da sağlanabilmektedir. Uygulama ayrıca, snap-shot alma ve video kaydetme gibi yeteneklere de sahiptir.Görselleştirme süreci farklı interpolasyon ve colormap ayarları kullanarak tekrarlanabilir. Uygulamada, maksimum jeofiziksel veri limiti tanımlanabilir ve değiştirilebilir, böylece kullanıcılar önemsiz veri değerlerini belirleyerek, görselleştirme sürecini başlatabilir. Sistem, Eclipse platformunda Java programlama dili kullanılarak geliştirilmiştir ve üç boyutlu grafikler elde edebilmek için de VTK (Visualization ToolKit) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this thesis is to develop a sophisticated visualization application that can be better used by geophysicists, geologists and archaeologists to explore and understand the spatial visualization of data collected from the historical site. Application has functionalities such as rotating, zooming and cutting the 3D visualization of data from the historical site. Additionally, it is also possible to make some geophysical values transparent for getting a better understanding about the historical site. Application also has capability such as taking snop-shot and recording video abilities.Visualization process can be repeated by using different interpolation and colormap settings. Maximum geophysical data limit value can be defined and changed in application, so users can adjust the insignificant data values and get start the visualization process. System was developed by using Java programming language in Eclipse Platform and VTK (Visualization ToolKit) is used to generate three dimensional graphics.