Metro inşaasında kullanılan zemin iyileştirme çalışmalarının değerelendirilmesi
Evaluation of ground improvement in metro construction
  1. Tez No: 276508
  2. Yazar: EROL SEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, zemin iyileştirmesi ve uygulanan teknikler hakkında genelbilgiler verilmiş, bir vaka analizi olarak Karşıyaka Tüneli ve İstasyonları Yapımı İşikapsamında jet-grouting yöntemiyle gerçekleştirilen zemin iyileştirme işleriincelenmiştir.Proje hakkında özet bilgiler verilmiş, inşaat sahasının jeolojisi ve zeminözellikleri tanımlanmıştır. Zemin iyileştirmesi için sunulan jet-grouting tekniği ileilgili uygulama türü, prosedürü ve parametreleri ortaya konmuştur.Sistemin inşası öncesi deneme kolonları oluşturulması ile parametrelerininbelirlenmesi irdelenmiş, yapım sürecinde ve sonrasında uygulanan kalite kontrolçalışmaları ile uygulama başarısı değerlendirilmiştir. Proje kapsamında kullanılanekipmanların isleyişi anlatılmış, gerçekleştirilen imalatlar hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, ground improvement and application techniques are examinedthen ground improvement works that used by jet-grouting method in Construction ofKarsıyaka Tunnels and Stations was studied as a case study.The geology and rock and soil masses properties of construction site are defined.Application type, procedure and the parameters of jet-grouting system that used forground improvement was explained.Determination of the parameters was studied with installation of trial columnsbefore the production. Efficiency of applications was evaluated by quality controlsduring and after production. The process of equipments which used in the projectwas given and production of the project was summarized.