Optical signal processing for all-optical computer networks
Tüm-optik bilgisayar ağları için optik sinyal işleme
- Tez No: 276509
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER DİCLE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Optik ağlar, WDM ve OTDM sistemlerinin avantajlarını kullanmak ve yüksek kapasitelere ulaşmak için statik optik bağlantı yapılarından tamamen optik anahtarlamalı sistemlere doğru evrimleşmektedir. Veri paketlerinin optik olarak etiketlenmesi ve bu etiketler yardımıyla tamamen optik düzlemde işlenip yönlendirilmesi, ağ yapılarını sınırlandıran en büyük etken olan elektronik-optik dönüşümünü ortadan kaldıracaktır. Tüm-optik etiket anahtarlama veri paketlerini içeriğinden ve protokolden bağımsız olarak yönlendirme ve iletme özelliğine sahip olabilir.Bu tezde optik sinyal işleme elemanları, potansiyel uygulamaları ve yeni bir tüm-optik yönlendirme mimarisi işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Optical networks are evolving from static optical circuits and subsequently optical circuit switching towards optical packet switching in order to take advantage of the high transport capacity made available by WDM and OTDM systems in a more flexible way.Optically labeling of packets and routing the packets's payload optically under control of its label allows the network nodes to route and forward IP data without having to process the payload, thus keeping it in the optical domain; this is a promising solution to avoid electronic bottlenecks in routers. All-optical label switching can therefore be used to route and forward packets independent of their length and payload bitrate.This thesis studies optical signal processing techniques, especially semiconductor optical amplifiers (SOA?s) and their potential applications and a novel all-optical routing architecture.