Yapı parametrelerinin tahribatsız belirlenmesi
Non destructive evaluation of structural parameters
- Tez No: 276515
- Danışmanlar: PROF. DR. AZER A. KASIMZADE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu tez, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu tarafından desteklenmiş MF?046 nolu ?Binaların Deprem Özelliklerinin Tahribatsız Tayini Yönteminin Tasarlanması? konulu proje kapsamında yapılmıştır.Çeyrek asırlık bir süreden beri, yapıların tahribatsız olarak parametrelerinin belirlenmesi, sistem tanımlama ve hasar belirleme için farklı yöntemler geliştirilmiştir.Bu çalışmada yapı parametrelerinin tahribatsız olarak belirlenmesi, bununla bağlı olarak sistem tanımlama, model güncelleme ve hasar belirleme yöntemleri ayrıntılı olarak incelenerek, yeni bir hesaplama algoritması ve beraberinde bilgisayar yazılımı geliştirilmiştir.Birinci bölümde genel bilgiler, konunun güncelliği ve önemi üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde konuyla ilgili daha önce yapılmış olan çalışmalar ve bazı temel bilgiler verilmiştir.Üçüncü bölümde çalışmada kullanılmış materyaller ve metotlar ile ilgili geniş bilgi verilmiştir.Dördüncü bölümde elde edilmiş olan bulgulara yer verilerek sonuç kısmına hazırlık yapılmıştır.Beşinci bölümde elde edilmiş olan sonuçlar irdelenerek, konu ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis has been made in the scope of MF-046 ?Non-Destructive Evaluation Dynamic Properties of Building Structures and Health Monitoring? supported by Ondokuz Mayis University Scientific Research Projects Commission.Since a quarter century period, various methods have been developed for nondestructive determination of structure parameters, system identification and determination of damage.In this thesis, new calculation algorithm and computer software concerned with it was developed by examining nondestructive determination of structure parameters and system identification depending on it, model updating and determination of damage methods in detail.In chapter one, general information, actuality of the subject and its importance were presented.In chapter two, previously conducted studies and some basic information about the subject were given.In chapter three, wide information about materials and methods used for this thesis were given.In chapter four, preparation for result section was made by ranking obtained findings.In chapter five, recommendations about the subject were presented by examining the results of the study.