Thiacloprid ve deltamethrin insektisitlerinin tek başlarına ve karışım halinde kullanıldıkları zaman sıçan kemik iliği hücrelerinde in vivo (Rattus norvegicus Berkenhout, 1769) genotoksik etkileri
In vivo genotoxic effects of deltamethrin and thiacloprid insecticides separately and in mixture on rat (Rattus norvegicus Berkenhout, 1769) bone marrow cells
- Tez No: 276516
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KEFELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, tarımda yaygın bir şekilde insektisit olarak kullanılan Deltamethrin ve Thiaclopridin tek başlarına ve karışım halinde kullanıldıklarında sıçan kemik iliği hücrelerinde in vivo genotoksik etkisi, kromozom anormalliği (KA) ve mikronükleus (MN) testleri kullanılarak araştırılmıştır. Ayrıca mitotik indeks (MI) belirlenerek test maddelerinin hücre bölünmesine etkileri incelenmiştir. Kromozom anormalliği (KA) ve mikronükleus (MN) oranlarının belirlenebilmesi için, 15 mg/kg tek doz 24 saat ve 3 mg/kg/gün olacak şekilde 30 gün deltamethrin, 112,5 mg/kg tek doz 24 saat ve 22,5 mg/kg/gün olacak şekilde 30 gün thiacloprid ve bu insektisitlerin karışımları 15 + 112,5 mg/kg olacak şekilde tek doz 24 saat ve 3 + 22,5 mg/kg/gün olacak şekilde 30 gün boyunca Wistar albino ratlara gavaj yoluyla verilmiştir.Çalışmamızda deltamethrin ve thiaclopridin hem tek başlarına hem de karışım halinde kullanıldıklarında 24 saat ve 30 günlük uygulamada, mitotik indeks (MI)'i istatistiksel olarak önemli derecede düşürdüğü, KA'ni istatistiksel olarak önemli derecede artırdığı saptanmıştır. Ayrıca, MI'in en düşük, KA'nin en yüksek ve pozitif kontrole en yakın değerlerin, bu insektisitlerin karışım halinde kullanıldığı gruplarda belirlenmiştir. Benzer şekilde karışımın uygulandığı gruplarda MN oluşumu çözücü kontrole göre istatistiksel anlamda artmıştır. Bu sonuçlar deltamethrin ve thiaclopridin karışım halinde kullanıldıklarında, tek başlarına kullanıldıklarından daha fazla genotoksik olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in vivo genotoxic effects of deltamethrin and thiacloprid separately and in mixtures, which have been widely used as an insecticide in agriculture were investigated on bone marrow cells of rats by using chromosomal aberrations (CA) and micronucleus (MN) tests. In addition to these methods, mitotic index (MI) was also confirmed in order that evaluated to effects on cell division of test substances. For the determination of percentage of chromosomal aberrations (CA) and micronucleus (MN), a single dose of deltamethrin (15 mg/kg) for 24 hr and 3 mg/kg/day for 30 days, a single dose of thiacloprid (112,5 mg/kg) for 24 hr and 22,5 mg/kg/day for 30 days, a single dose of mixture of deltamethrin and thiacloprid (15 + 112,5 mg/kg) for 24 hr and 3 + 22,5 mg/kg/day for 30 days orally gavaged to Wistar albino rats.Both separately and in mixture of deltamethrin and thiacloprid significantly decreased the mitotic index (MI) and significantly increased the CA at all doses and practices. Furthermore, minimum value of MI, maximum value of CA and the closest values to positive control determined in groups of mixtures of deltamethrin and thiacloprid. Similarly, the mixture significantly increased the MN formation. These results revealed mixtures of deltamethrin and thiacloprid to be genotoxic more than when pesticides were treated separately.