İstanbul'da kentsel dönüşüm uygulamaları: Bahçelievler kentsel dönüşüm örneği
Urban transformation applications in Istanbul: Example of Bahcelievler urban transformation
- Tez No: 546722
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İSMET KANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasında ''İstanbul'da Kentsel Dönüşüm Uygulamaları'' başlığı altında, Kentsel Dönüşüm konusu tüm ayrıntıları ile tartışılarak, ülkemizde uygulanan Kentsel dönüşüm projeleri, hukuki boyutları, kentsel dönüşüm açısından ülkemiz ve özellikle İstanbul'un deprem riski detayları ile ele alınarak, yaşanan tüm sorunlar ve örnek uygulamalar üzerinde durulmuştur. Ayrıca tez kapsamında, kentsel dönüşüm sürecinde yapılması gereken tüm teknik analizler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın konuya yaklaşımı ve uygulamaları tartışılmıştır. Çalışmada, Bahçelievler Kocasinan Mahallesinde kentsel dönüşüm projesi kapsamında örnek bir yapı, Jeofizik Mühendisliği (Zemin-Bina ve Depremsellik) ve İnşaat Mühendisliği (Geoteknik ve yapısal) açısından detaylı bir şekilde incelenmiştir. Tez kapsamında inşaat alanının jeolojisi ve zemin özellikleri tanımlanmış, projenin kentsel dönüşüm kapsamına girebilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının belirlediği yönetmelik esaslarınca gerekli laboratuvar deneyleri ve analizler yapılarak riskli yapı raporunun alınması detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Kentsel dönüşüm uygulamalarının değerlendirildiği bu çalışmada, yapıda karşılaşılan olumsuzluklar, mevcut yapıdaki eleman detayları, tahribatlı ve tahribatsız yöntemlerle bulunmuş, elemanlardaki korozyon oranları hesaplanarak donatı oranları ve malzeme özellikleri detaylı bir şekilde incelenerek mevcut yapının beton dayanımı tespit edilmiştir. Ayrıca çalışma kapsamında, proje alanının arazi araştırmaları için açılan sondaj kuyularından standart penetrasyon deneyleri ve Shelby tüpü ile alınan örselenmemiş UD numuneleri incelenmiş, inceleme alanında yeraltı yapısını oluşturan tabakaların kalınlıklarının ve fiziksel özelliklerinin tespiti, jeolojik ve jeofizik sonuçlarının korole edilebilmesi, zemin hâkim titreşim periyodu ile yerin dinamik ve elastik parametrelerinin kesin olarak belirlenmesi amacıyla MASW (Multi Channel Analysis of Surface Wave) yöntemi uygulanmıştır. Yapının 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanuna uygun olarak kentsel dönüşüm kapsamda değerlendirilip değerlendirilemeyeceği ve buna bağlı Performans analizleri Sta4cad programıyla yardımıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, under the title of 'Urban Transformation Applications in Istanbul, the subject of Urban Transformation is discussed with all details, Urban transformation projects implemented in our country, legal dimensions, in terms of urban transformation in our country and especially with the earthquake risk details of Istanbul, the all problems and sample applications are emphasized. Also within the scope of the thesis, all technical analyzes to be done in the process of urban transformation and the approach and applications of the Ministry of Environment and Urbanization to the subject were discussed. In the study, an exemplary structure within the scope of the urban transformation project in the Kocasinan neighborhood of Bahçelievler was investigated in detail in terms of Geophysical Engineering (Soil-Structure and Earthquake) and Civil Engineering (Geotechnical and Structural). Within the scope of the thesis, the geology and soil characteristics of the construction area were defined, and the necessary laboratory experiments and analyzes were carried out by the Ministry of Environment and Urbanization in order to enable the project to be included within the scope of urban transformation. In this study where urban transformation applications are evaluated, negativities in the structure, element details in the existing structure, destructive and non-destructive methods were found, corrosion rates in the elements were calculated and the reinforcement ratios and material properties were examined in detail and the concrete strength of the existing structure was determined. In the scope of the study, standard penetration tests from the drilling wells were gathered for field surveys of the project area and undisturbed UD samples taken by Shelby tube were investigated. In order to determine the dynamic and elastic parameters, MASW (Multi Channel Analysis of Surface Wave) method was applied. Performance analysis was applied with the help of Sta4cad program in accordance with the Law No: 6306 on the Transformation Areas Under Disaster Risk.