A framework based on quality function deployment for requirements analysis in enterprise modelling
Kurum modellemesinde gereksinimlerin analizi için kalite fonksiyon göçerimi tabanlı bir çerçeve yapı
  1. Tez No: 276534
  2. Yazar: GÜZİN ÖZDAĞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF SALUM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Rekabet ve küreselleşme kurumları Pazar koşullarındaki değişimlere hızlı uyum sağlamaya zorlamaktadır. Kurumlar bu hızlı değişimlerle başa çıkabilmek ve stratejik bilgi ve deneyimlerini organize etmek amacıyla kurum modeli adı verilen metodolojiler uygulamaktadır. Bir kurum modelinin oluşturulmasında en önemli aşama kurum ihtiyaçlarının keşfi ve analizidir. Çünkü, ihtiyaçların keşfedilmesinde yapılacak herhangi bir hata, yaratılan modelin geçerliliğini zedeleyecek ve kullanıcılar açısından memnuniyetsizlikle sonuçlanacaktır. Kalite Fonksiyon Göçerimi (KFG), bütünleşik yapısıyla kullanıcı ihtiyaçlarının son ürün özelliklerine dönüştürmesindeki başarısıyla tanınan bir ihtiyaç analizi metodolojisidir. Bu tez çalışması, kurum modeli için kullanılabilir hale getirilmesi amacıyla KFG metodolojisinin araçlarında bir takım değişimler önermektedir. Oluşturulan bir çerçeve model ışığında bu çalışma, kurum modellemesinin, ihtiyaç analizi ve modellemesinin ve KFG metholodojisinin bir sentezini sunmakta ve kurum içinde uzun dönem hedeflerinden fonksiyon, bilgi, organizasyon ve kaynak karakteristiklerine kadar analiz eden bir çerçeve model (Enterprise-QFD) önermektedir. Bu karakteristikleri oluşturmak adına, KFG'de kullanılan tablolara gerekli yeni sütunlar eklenmiş, kullanılmayanlar çıkarılmış, sayısal analizlerde kullanılan matris yapısı ve uygulama dizisi, kurum modeli için yeniden organize edilmiştir. Bu çalışma kapsamında, önerilen yaklaşımın uygulanabilirliği, küçük ölçekli bir kurumdan elde edilen veriler üzerinde gösterilmiştir. İhtiyaç analizinin tamamlanmasının ardından elde edilen bilgiler, CIMOSA referans mimarisi baz alınarak, ihtiyaç modellemesi seviyesinde, analiz sonuçları kurum modeline yansıtılmıştır. Önerilen yaklaşımın uygulama sonuçları karmaşık bir yapıya sahip olan bu kurum mimarisinin gereksinimlerini kolaylıkla karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
Competitiveness and globalization force enterprises to quickly adapt to changing conditions of markets. Enterprises employ some modelling methodologies to organize their strategic knowledge to cope with this change, which results in an enterprise model. Requirements discovery and analysis is the most important phase in creating the enterprise model because any mistake in the requirements discovery deteriorates the validity of the model, resulting in user dissatisfaction. Quality Function Deployment (QFD) is a well-known and integrated approach used in converting the requirements of users into final product specifications. This thesis modifies QFD for enterprise modelling, and proposes Enterprise-QFD, which provides a common platform that can be integrated with any methodology for discovering and analyzing enterprise requirements. The study synthesizes enterprise modelling, requirements analysis and modelling, and QFD concepts and proposes an approach based on modern QFD to analyze the requirements of an enterprise from the long term goals to the functional, informational, organizational, and resource characteristics. The modified QFD tables involve some required columns added and unnecessary ones deleted based on enterprise modelling. A novel matrix content and sequence is also proposed. In the scope of the study, Enterprise-QFD is applied to a small business company processing steel products with real evaluations and the findings to show the usability of the method. After the requirements are analyzed and modelled by Enterprise-QFD, the findings are transferred to the requirements model of CIMOSA, a complicated enterprise reference architecture. The results show that Enterprise-QFD generates the infrastructure for further modelling of enterprise architectures concerning both functional characteristics of enterprise and needs of stakeholders.