Adapting the quality function deployment method to design appropriate building facades
Kalite fonksiyon göçerimi metodunun uygun bina cephe tasarımı için uyarlanması
  1. Tez No: 645910
  2. Yazar: NASTARAN DELJAVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Teknolojideki gelişmeler, dünyadaki çoğu insanın yaşam tarzını değiştirerek, enerji tüketiminde ve çevre kirliliğinde artışa neden olmuştur. Binaların cephesi, insan konforunun sağlanmasında, enerji tüketiminin ve çevre kirliliğinin azaltılmasında önemli bir rol oynayabileceğinden dolayı, cephe tasarımı için, inşaat malzemeleri, maliyet etkinliği, bina sakinlerinin gereksinimleri ve iklim bölgeleri göz önünde bulundurularak çeşitli teknolojiler bir araya getirilmelidir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, tasarım parametreleri ve birbirleriyle olan karmaşık ilişkileri, geleneksel tasarım yöntemlerini uygulayarak kolayca sağlanamamaktadır. Böylelikle endüstriyel ürünlerin tasarım ve üretim aşaması boyunca kullanıcıların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaya dayanan Kalite Fonksiyon Göçerimi (Quality Function Deployment - QFD) yöntemi çalışılmış ve bu yöntemin uygun bina cephelerinin tasarımında uyarlama imkanı araştırılmıştır. Bu tezde QFD yöntemi uyarlanarak dört aşamadan oluşan bir çerçeve tanımlanmıştır. Bu aşamalar; Tasarım hedefleri aşaması, Yolcuların gereksinimleri aşaması, Tasarım teknikleri aşaması ve Cephe tasarım aşamasıdır. Bu aşamalar, 49 vaka analizi, iki anket, beş Analitik Hiyerarşi Süreci (Analytic Hierarcgy Process - AHP) matrisi ve iki Kalite Evi (House of Quality - HoQ) matrisinin analizi dahil olmak üzere çeşitli adımlardan oluşur. Bu aşamaları tamamlamak için, birincil ve ikincil tasarım hedefleri, kapsamlı bir literatür taraması ve 49 vaka analizi belirlenmiştir. Daha sonra bu bilgiler, tasarım hedefleri, bina sakinlerinin gereksinimleri ve teknik çözümlerle ilgili iki özel anketin sorularını hazırlamak için kullanılmıştır. İlk ankette bina sakinlerinin ihtiyaçları ve tasarım hedefleri ile ilgili tercihleri, ikinci ankette ise mimarların teknik çözümler ve tasarım hedefleri konusundaki tercihleri belirlenerek anketler gerçekleştirilmiştir. Bu anketler 120 bina sakini (Türkiye'den 66, İran'dan 54) ve 82 mimar (Türkiye'den 40, İran'dan 42) ile yapılmıştır. Birincil ve ikincil tasarım hedeflerine ilişkin anketlerinden elde edilen veriler, önceliklerini hesaplamak için beş AHP matrisinde kullanılmıştır. İlk HoQ matrisinde, teknik çözümlerin önceliklerini belirlemek için bina sakinlerinin gereksinimleri ve teknik çözümlerle ilgili anketlerinden elde edilen veriler kullanılmıştır. Uygun cephe sistemlerinin önceliklerini hesaplamak için, ilk QFD matrislerinin sonuçlarına göre, QFD yönteminin mimari tasarıma uyarlanmasının tasarım sürecini geliştirdiği saptanmıştır. Neticede, karmaşık tasarım parametreleri ile ilgili bina sakinlerinin gereksinimleri ve mimarların görüşleri, evrensel olarak kabul edilebilir ve uygun bir cephe tasarımı elde etmek için saklanarak, bir tasarım aşamasından diğerine aktarılmıştır. Sonuç olarak, bu tezde önerilen QFD çerçevesi, kullanıcı gereksinimleri göz önünde bulundurularak yalnızca uygun cephe sistemlerini tasarlamak için değil aynı zamanda diğer bina bileşenlerini, hatta tüm binaları tasarlamak için de kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Advances in technology have changed the lifestyles of most people around the world, thus causing an increase in energy consumption and environmental pollution. Since buildings' facade can play an important role in providing human comfort, decreasing energy consumption, and environmental pollution, facade design should integrate various technologies together by considering construction materials, cost-effectiveness, occupant's requirements, and climatic zones. Considering all of these design parameters together and their complex relationships with each other is not easily achieved by applying conventional design methods. Hence, the Quality Function Deployment (QFD) method, which is based on considering users' needs throughout the design and production phase of industrial products, was studied and the possibility to adapt it to design appropriate building facades was explored. In this dissertation, a framework, which consists of four phases, was defined by adapting the QFD method. These phases are; Design targets phase, Occupants' requirements phase, Design techniques phase, and Facade design phase. These phases consist of various steps including analysis of 49 case studies, two questionnaire surveys, five Analytic Hierarchy Process (AHP) matrices, and two House of Quality (HoQ) matrices. To complete these phases, the primary and secondary design targets were determined from a comprehensive literature review and analysis of 49 case studies. Then, this information was used to prepare questions for two dedicated questionnaire surveys regarding the design targets, occupants' requirements, and technical solutions. The surveys were fulfilled by identifying the preferences of occupants regarding their requirements and design targets in the first survey, and preferences of architects about technical solutions and design targets in the second survey. These surveys were conducted with 120 occupants (66 from Turkey & 54 from Iran) and 82 architects (40 from Turkey & 42 from Iran). The data from the questionnaire surveys regarding the primary and secondary design targets were used in five AHP matrices to calculate their priorities. The data from the questionnaire surveys regarding the occupants' requirements and technical solutions were used in the first HoQ matrix to determine the priorities of the technical solutions. In order to calculate the priorities of the appropriate facade systems, output of the first HoQ matrix was transferred to the second HoQ matrix to find their correlation with facade systems determined from the case study buildings. According to the results of the QFD matrices, it is found that adapting QFD method for architectural design improves the design process. Consequently, the occupants' requirements and architects' opinions regarding the complex design parameters were transferred from one design phase to the other without getting lost to achieve a universally acceptable and appropriate facade design. In conclusion, the QFD framework proposed in this dissertation can be used not only to design appropriate facade systems but also other building components, even entire buildings, by considering user requirements.