Metakaolin katkılı harçların bazı durabilite özelliklerinin incelenmesi
An investigation on the durability properties of mortars including metakaolin
  1. Tez No: 276557
  2. Yazar: MELEK MÜGE TEVRİZCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Çalışma kapsamında, kaolin kilinin 600-8000C arası sıcaklıklarda kalsine edilmesiyle üretilen bir mineral katkı olan metakaolin (MK) ile üretilen harç örneklerinin, alkali silika reaksiyonu, klor geçirimliliği ve kapiler su emme ve toplam su emme özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Metakaolin 8 farklı oranda karışımlara katılarak 2 grup oluşturulmuştur. I. grup karışımlarda su/bağlayıcı oranını değiştirerek yayılma değeri sabit tutulmuştur. II. grup karışımlarda sabit yayılma çapı için süperakışkanlaştırıcı kimyasal katkı kullanılmış ve su/bağlayıcı oranının 0,5 olarak sabit kalması sağlanmıştır. MK katkısının, harçların ASR, klor geçirimliliği ve kapilarite katsayısını önemli ölçüde azalttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the context of the thesis, metakaolin (MK), produced temperatures between 600-8000C by calsining of kaolin clay, is used as the mineral admixture. MK incorporated to the mortar mixtures in 8 different proportions in order to determine alkali silica reaction, chloride permeability and capillary and total water absorption properties. Two different groups were prepared. In the first group, the water/binder ratio is varying depending on the water requirement of the mixtures. In the second group, superplasticizer chemical admixture has been incorporated to the mixtures in order to have a constant water/binder ratio of 0,5. The several result of this investigation may be concluded as, MK incorporation reduces ASR, chloride permeability and capillary and total water absorption properties of the mortars.