Deniz memelileri bilimi ve yönetiminin Türkiye'deki durumu ve deniz memelilerinin Ege'deki trol balıkçılığı ile etkileşimi
The status of the marine mammals science and management and interaction of the cetaceans with the trawl
  1. Tez No: 276556
  2. Yazar: ELİF ENÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL CAN BİZSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, deniz memelilerinin Ege Denizi'ndeki trol balıkçılığı ile etkileşimini incelemek için yapılmış ve bu amaçla, 23 Aralık 2007 ve 14 Nisan 2008 tarihleri arasında Foça Limanı'na bağlı bulunan trol tekneleriyle sefere çıkılmıştır. Amaç; deniz memelileri ile trol balıkçılığı arasındaki ilişkiyi her iki taraf için de değerlendirerek, gerçekleştirilecek koruma çalışmaları için zemin oluşturmaktır.Çalışma alanındaki trol balıkçıları ve araştırmacılar tarafından Tursiops truncatus en çok gözlenen tür olarak bildirilmiştir. I.Dönem toplanmış olan balıkçılık efor verilerine göre tüm avlanma sahasının (gridler bazında) %9 (n=38)'inde ve II. Dönem gridlerin %8 (n=41)'inde Tursiops truncatus gözlenmiştir.Çalışma sahasında gözlemlenen diğer tür Delphinus delphis'dir. Bu tür balıkçılık efor verilerine göre tüm avlanma sahasının (gridler bazında) %0,2 (n=1)'inde gözlenmiştir.I.Dönemde çalışma alanında tahmini bulunan birey sayısı II. Döneme göre daha fazladır bu bilgiler bize alandaki yunus bireylerinin göç etme olasılığı düşündürmektedir.Deniz memelileri ile trol balıkçılığı arasında direk olmasa da indrekt bir etkileşim olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to examine the interaction between marine mammals and trawlers in Aegean Sea and with this aim, cruises were set between 23 December 2007 and 14 April 2008 by the trawlers bound to Foça Harbor. The aim is to constitute the foundation for the conservation studies by evaluating the relationship between marine mammals and trawlers for both sides.Tursiops truncatus was declared as most observed species by trawl fishers and researchers in the study area. According to fishing effort data collected in the first period, Tursiops truncatus was observed in % 9 (n=38) of all hunting areas(grids-based) and in % 8 (n=41) of second period grids.The other species observed in the study area is Delphinus delphis. This species was observed in % 0,2 (n=1) of all hunting areas (grids-based) according to fishing effort data.Estimated number of individuals in the study area in the first period is higher than the second period and this information set us thinking the immigration possibility of dolphin individuals in the area.It can be said that there is an indirectly interaction between marine mammals and trawlers although not directly.