New speech processing strategies based on wavelet packet transform in cochlear implants
Parçacık paket dönüşümü bazlı yeni koklear implant stratejisi
  1. Tez No: 276582
  2. Yazar: YAHYA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDEN KÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Koklear implant sağırlık derecesindeki duyma kaybı olan insanların duyma seviyesini artırmaktadır. Farklı disiplinlerdeki çok sayıda araştırmacı kullanılan bu implant üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Implant içerisinde kullanılan ses işleme algoritmaları genel olarak farklı frekans bandlarındaki sinyal gücünü açığa çıkarmak ve bunları kodlamak sureti ile çalışır. Bu çalışmamızda, daha iyi ses işleme kapasitesine sahip ve Parçacık Paket Dönüşümü bazlı yeni bir model ve yaklaşım öneriyoruz. Önerdiğimiz algoritma ses anlaşırlığı üzerinde önemli etkiler getirmektedir. Ayrıca elektrot seçiminde Parçacık Paket Dönüşümü entropi yaklaşımı kullanılmıştır ve bu sayede algoritmanın gürültüye karşı dayınımı artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cochlear implants (CI) improve partial hearing to profoundly deaf people. Many investigators from various disciplines can be made combined efforts for progression on these implants. The speech processing strategy in modern CI?s extracts and encodes amplitude information in a number of frequency bands. In this paper, we proposed an approach to improve the performance of speech enhancement techniques based on wavelet packet (WP) algorithm. To influence on speech intelligibility, the WP algorithm was modified to increase the effects of the strategies. Then this entropy based modification was applied for electrode selection.