Tarımsal ürünlerin ısı pompası destekli olarak kurutulması
Heat pump drying of various agricultural products
  1. Tez No: 276583
  2. Yazar: HAKAN ANIL AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN KÜÇÜKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada ısı geri kazanımı destekli bir ısı pompası kurutucusu tasarlanmıştır. Kurutma havası ve ısı pompası sisteminin termodinamik davranışı sayısal olarak modellenmiştir. Sabit hızlı kuruma periyodu esas alınarak, kurutma havası debisi, bağıl nemi ve ısı geri kazanım sistemi veriminin değişimlerinin enerji tüketimine etkisi araştırılmıştır. Sistemin çözümlenmesinde kullanılan parametreler uygulamalardan elde edinilen deneyimler doğrultusunda seçilmiştir. Kurutucu giriş havasının özelliklerinin kontrol edilebilmesi için sisteme egzoz çıkışı ve taze hava girişi eklenmiştir. Isı pompasının etkinlik katsayısı sabit bir değer olarak kabul edilip hesaplar bu doğrultuda yapılmıştır. Bu amaçla sistemi çözümleyen bir bilgisayar yazılımı geliştirilmiştir. Farklı durumlar bu yazılım ile çözümlenerek sistemin davranışı ve performansının değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study a heat recovery assisted heat pump dryer was designed. Thermodynamic behaviour of drying medium and heat pump system was numerically modelled. With the basis of constant rate drying period, effect of heat recovery system efficiency, flow rate and relative humidity of drying medium changes on energy consumption was researched. The parameters used while solving the system were selected with the experiences obtained from applications. To control the inlet air properties of the dryer, an exhaust exit and a fresh air entrance were added. The coefficient of performance of the heat pump was selected as a fixed value and the calculations were made on this way. For this purpose a computer software was developed to solve the system. Different conditions were solved with this software and the behaviour and the performance of the system evaluated.