Akıllı bina teknolojisinin yapısal özellikler açısından incelenmesi
Examination of intelligent building technology in terms of structural properties
  1. Tez No: 276585
  2. Yazar: AYGÜN ATASOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada amaç; güncel bir kavram olan `akıllı bina'yı ortaya çıkaran etkenlerin ele alınması, kavramın tanımlanması, teknolojik sistemlerin yanı sıra enerji, ekoloji, sürdürülebilirlik kavramları ile bağlantısının ortaya konulması, alt sistemlerinin incelenmesi ve örneklerle desteklenmesidir.?Sürdürülebilir Gelecek İçin Tasarım ve Akıllı Binalar? başlığı altında; çevre kirliliği ve küresel ısınmaya değinilmekte; enerji, ekoloji, teknoloji, sürdürülebilirlik kavramları açıklanmakta ve mimari tasarım ile ilişkileri irdelenmektedir. Zeka ve akıl kavramları açıklanarak `akıllı bina' kavramı, geçmişi ve gelişimi ile ele alınmaktadır.Akıllı binaların tasarım özellikleri ve teknolojik sistemleri detaylı olarak incelenmektedir. Bu başlık altında; yapı ve yakın çevresi tasarım özellikleri, yapı içi tasarım özellikleri, otomatik kontrol sistemleri, bina otomasyon sistemleri ve bina yönetim sistemi açıklanmaktadır. Tüm bu alt sistemlerin entegrasyonunun gerekliliğine değinilmektedir.Çalışma, Dünya'daki ve Türkiye'deki akıllı binalardan örneklerin incelenmesiyle desteklenmektedir. Örnek olarak incelenen akıllı binaların genel ana bilgileri, yapı ve yakın çevresi tasarım özellikleri, yapı içi tasarım özellikleri ve teknolojik sistemleri incelenip tabloya aktarılarak; tasarım, strüktür sistemi ve teknolojik sistemleriyle ilgili detaylı bilgiler anlatılarak örneklerin karşılaştırması yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to mention factors introducing a current concept ?intelligent building?, definition of the concept, to show its relations with concepts of energy, ecology, sustainability as well as technological systems, to analyse infrastructure systems and support with examples.The environmental pollution and the global warming explained under the headline ?Design for Sustainable Future and Intelligent Buildings?. The terms energy, ecology, technology, sustainability are clarified and their relation with architectural design examined in this part. The terms smartness and intelligence are explained and the term ?intelligent building? covered with respect to past and development of it.Design characteristics and technological systems of intelligent buildings are analyzed in detail. Under this title, structure and its immediate surroundings design features, interior design features, automatic control systems, building automation systems and building management system are explained. Requirement of integration of all these infrastructures are mentioned.The study is supported with analyzing examples of intelligent buildings in the world and in Turkey. On the examined example; the data gained from the general information about intelligent buildings, the design features for structure and immediate surroundings, interior design features of structures and technological systems are cited on a table. Also detailed information is given on the table about the design, the structure system and the technological systems and comparisons of examples are made.