Embedded firewall software package
Gömülü güvenlik duvarı yazılım paketi
  1. Tez No: 276584
  2. Yazar: NECATİ DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Güvenlik duvarları, bilgisayar ağlarının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir.Kurumlar, güvenlik duvarı ihtiyaçlarını karşılamak için ticari bir ürünler satın alırlar veyaaçık kaynak güvenlik duvarı yazılım paketleri kullanırlar. Bunların çoğu Linux veyaFreeBSD tabanlıdır ve çok azı OpenBSD tabanlıdır ki bunlar daha az özellik içerir veyakomut satırı uygulamasıdır. Bu tezde, grafik kullanıcı arabirimine, esnek bir altyapıyasahip ve gömülü sistemleri hedefleyen OpenBSD tabanlı bir güvenlik duvarı paketioluşturmak hedeflenmiştir.Bu tezde, ilk olarak güvenlik duvarı anlatılmıştır ve daha sonra güvenlik duvarı yazılımpaketleri ile ilgili önceki çalışmalar incelenmiştir. Bu çalışma OpenBSD işletim sisteminive gömülü donanımı hedeflediğinden, OpenBSD temelleri ve gömülü sistemler için dizaynkararları incelenmiştir. Son olarak bu çalışmanın uygulamasının alt yapısı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Firewalls became an indispensable part of computer networks. Corporations buycommercial firewalls or use open source firewall software packages to meet their need.Most of these are Linux or FreeBSD based and few of them are OpenBSD based, whichhas few features or are command line tools. In this thesis, creating an OpenBSD basedfirewall software package, which has a graphical user interface, an extensible infrastructureand targets embedded systems, has been aimed.In this thesis, firstly firewall has been described and then previous studies about firewallsoftware packages have been discussed. Since this study aims OpenBSD operating systemand embedded hardware, the basics of OpenBSD and the design decisions for an embeddedsystem have been discussed. Finally the infrastructure of the implementation of this studyhas been explained.