Teknik tekstil malzemeleri: Plazma polimerizasyonu tekniği ile iletken lif üretimi
Material of technical textiles: Conductive fibre production with plasma polymerization technique
  1. Tez No: 276592
  2. Yazar: MÜGE KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Akıllı tekstiller, teknik tekstillerin bir bölümünü oluşturan, sinyal alıp gönderebilen ve kişinin fizyolojik özelliklerini kaydedip gerektiği yerde müdahale edebilen özel tekstillerdir. Bu nedenle giysilerde güç transferini sağlamak, sinyallerin aktarılması ve elektromanyetik koruma gibi geleneksel kullanımları gerçekleştirmek için iletken tekstil malzemeleri yaygın olarak kullanılan akıllı tekstil ürünleridir. iletken tekstil ürünleri; biyomedikal monitörleme kullanımında, spor eğitimi ve rehabilitasyonunda doğrudan geri-besleme araçlarında, giyilebilir uzama ölçümleri olarak fonksiyon gösteren kıyafetlerin üretiminde, iklim koşullarındaki değişime yanıt olarak termal yalıtım veya nem transport karakteristiklerini değiştiren kıyafet materyallerinin üretiminde aynı zamanda antistatik ve elektromanyetik koruyucu özelliklerin istendiği uygulamalarda kullanılmaktadır. Geleneksel tekstil liflerinin elektriksel iletkenlik özelliği oldukça düşük seviyelerdedir. Bu lifleri iletken tekstil ürünleri haline getirebilmek için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Ancak son dönemlerde daha kısa işlem süresi ile daha düşük güçlerde, kimyasal atık oluşturmadan iletkenlik özelliği sağlayan daha ekonomik ve çevreci yöntemler aranmaktadır. Bundan dolayı bu çalışmada plazma polimerizasyonu tekniği ile tekstil lifleri üzerine iletken polimer kaplaması yapılarak iletken tekstil lifleri elde edilmesi amaçlanmıştır.Plazma polimerizasyonu tekniği ile polipropilen lifleri iletken polimerler ile kaplanmıştır. Kaplanan liflerin FTIR ATR ve yüzey direnci ölçümleri yapılarak liflerin morfolojik ve elektriksel iletkenlik özellikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intelligent textiles, which is composed a part of technical textiles, took and sent signal and got down physiological properties of people and given answer to them, are special textiles. So, there must be conductivity properties on cloths for exchanging of data. Therefore conductive textile materials are intelligent textile products which are widely used for providing the power transfer on clothing, transmitting the signals and electromagnetic protection. Conductive textile products are used in biomedical monitoring, vehicles which are directly feedback using of sports training and rehabilitation, production of clothing materials that change thermal insulation or moisture transport characteristics to response the changes of climate conditions and also applications which need antistatic and electromagnetic shielding. Electrical conductivity properties of the conventional textile fibres is in the very low measurement. Many methods are used for obtaining conductive materials with the use of these conventional textile fibres. But in the last few years the methods which are more economical and environmental friendly with the use of lower power and shorter processing time and providing conductivity without chemical waste are searched. Therefore in this study obtaining of textile fibres which are coated with conductive polymer by plasma polymerization technique is intended.Polypropylene fibres are coated with conductive polymers by plasma polymerization technique. Morphological and electrical conductivity properties of fibres were identified with FTIR ATR and surface resistance of coated fibres.