Plazma ve alev püskürtme tekniği ile al2o3-%13 tio2 ve cr2o3-%5sio2-%3tio2 seramik kaplanan malzemelerin özellikleri
Properties of al2o3-% 13tio2 and cr2o3-% 5sio2-% 3tio2 ceramic coated materials with plasma and flame spraying technique
- Tez No: 605836
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ÇİZMECİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, endüstriyel bir problemin çözümü amaçlanmıştır. Tekstil sanayiinde kullanılan aşınmaya maruz parçalardan ön büküm makinesinin galet kasnakları, aşınma ömrünün arttırılması amacıyla 2 tip seramik kaplama malzemesiyle kaplanmıştır. Laboratuvar şartlarında yapılan çalışmalarda: alev püskürtme ve plazma püskürtme teknikleri kullanılmıştır. Bu teknikler kullanılarak NiAl ara bağlayıcı varken ve olmaksızın yapılan 2 tip seramik (Al2O3-%13TiO2 veya Cr203-%5Si02-%3Ti02) kaplamaya bağ mukavemeti, aşınma, mikrosertlik denevleri uygulanmıştır. Ayrıca seramik kaplamalar X-ışınları incelemeleri ile SEM (tarama elektron mikroskop) mikroyapı ve mikroanaliz incelemeleri yapılarak değerlendirilmiştir. Laboratuvar şartlarında en uygun kaplama tekniği, en uygun seramik kaplama; servis şartlarında çalışan aşınmaya maruz tekstil makine parçaları için belirlenmiştir. Optimum şartlar elde edilen seramik kaplamalardan oldukça verimli sonuçlar alınmıştır. Bu optimum şartlar; plazma püskürtnıe tekniği kullanılarak NiAl ara bağlayıcı (optimum kaplama kalınlığı 150 nm civarında) artı Cr203-%5Si02- %3TiO2 seramik kaplama (optimum kaplama kalınlığı 200nm civarında) ile elde edilmiştir. Tekstil sanayiinde tanıtılan seramik kaplama teknikleri ile: aşınmaya maruz metal yüzeyler kaplanmaktadır ve bu teknikler sayesinde metal malzeme kaybı azalmakta, iş akışı sık kesilmemekte. ithal edilmek zorunda kalınan bazı elemanların sayısı azaltılarak ekonomiye faydalı girdiler sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the solution of an industrial problem is aimed. Some parts of textile industry machines to wear in this study arc galet rollers. These parts have been covered by two ceramic coatings to improve wear life limit. ln the studies in laboratory conditions, flame spray and plasma spray techniques have been used. By using these techniques, twO types of ceramic coatings (Al203-%l3TiO2 or Cr203-%5SiO2-%3 TiO2) with or without NiAl bonding coat have been subjected to bonding strength, wecar and microhardness experiments. In addition, ceramic coatings arc evaluated by X-ray, SEM (Scanning Electron Microscope) microstructure and microanalysis examinations. The most suitable coating technique and ceramic coating have been determined in laboratory conditions for these textile machine parts exposed to wear and working in service conditions. The optimum conditions; by using plasma spraying techniques, NiAl boning coat (approximately coating thickness is 150 nm) plus Cr203-%5SiO2-%3 TiO2 ceramic coating (approximately optimum ceramic coating is 200 nm) are obtained. Quite profitable results have been obtained from the ceramic coatings produced in optimum conditions. By introducing ceramic coating techniques to the textile industry, surfaces exposed to wear arc coated. By employing these techniques, metallic material erosion is reduced, working speed is not interrupted and the number of imported parts are reduced and this helps the economy.